Terchová 17. októbra (TASR) Omšou, ktorú celebroval biskup František Rábek, si dnes na symbolickom cintoríne vo Vrátnej doline uctili pamiatku obetí Malej Fatry profesionálni aj dobrovoľní členovia Horskej služby, príbuzní obetí, turisti a miestni obyvatelia.
Náčelník oblastného strediska Horskej záchrannej služby Malá Fatra Marián Matušek zdôraznil, že hlavným dôvodom vybudovania cintorína bola snaha prejaviť úctu obetiam hôr. Symbolický cintorín, na ktorom sústredili tabule a symboly obetí Malej Fatry, otvorili a posvätili 25. júla 1998. Jeho mottom je "Mŕtvym na pamiatku, živým pre výstrahu".
Podľa riaditeľa Horskej záchrannej služby Jozefa Janigu patrí symbolický cintorín ku každému horstvu. Na druhej strane je to symbolický cintorín. Čiže naozaj, je to nielen chladná kovová tabuľka, je to viac-menej spomienka a symbolika toho, čo sa stalo. A nesmieme zabúdať aj na tú preventívnu stránku, dodal Janiga. Dobrovoľných členov horskej služby zastupoval na stretnutí s novinármi Jozef Mičo. Milujem hory. A keď v tých horách môže človek niekomu pomôcť, tak to je tak krásna kombinácia, že si neviem predstaviť nič krajšie. Preto je zo mňa dobrovoľný člen horskej služby, skonštatoval.
Za začiatok organizovanej turistiky v Malej Fatre sa považuje založenie Prírodovedeckého spolku v Žiline v roku 1879, ktorý podnikal vychádzky do Súľovských skál a do Vrátnej. V bývalom Uhorsku pôsobil od roku 1873 Karpatský spolok Uhorska, zameraný pôvodne na Vysoké Tatry, ktorý neskôr zakladal i pobočky. Budapeštianska, založená v roku 1888, vytvorila v roku 1890 Žilinsko Rajecký výbor, ktorý začal značkovať turistické cesty v Malej Fatre. Prvú turistickú útulňu v Malej Fatre postavili členovia tohto výboru v roku 1895 pod Veľkým Kriváňom.
Keď po druhej svetovej vojne vzrástla návštevnosť hôr, v roku 1947 založili záchrannú organizáciu Horská zdravotná a záchranná služba, ktorej vedúcim sa pre Malú Fatru stal Eugen Weiner.
mj ds