BRATISLAVA 18. októbra (SITA) - Na jednodňovú pracovnú návštevu Spolkovej republiky Nemecko (SRN) odcestuje v stredu prezident Ivan Gašparovič. V Berlíne sa stretne s nemeckým partnerom Heinzom Köhlerom i predsedom Bundestagu Wolfgangom Thiersom. Obed strávi hlava štátu v brandenburskom Postdame. Popoludní však už bude späť v nemeckej metropole, kde ho čaká rokovanie s kancelárom Gerhardom Schröderom. Pred odchodom do vlasti vystúpi I. Gašparovič v Nemeckej spoločnosti pre zahraničnú politiku.
Nemecko patrí k najväčším investorom na Slovensku a naopak Slovensko je najväčším exportérom do Nemecka, prezident sa však bude počas oficiálnych rokovaní s nemeckými partnermi usilovať o prehĺbenie tejto spolupráce. Zamerať sa nechce len na hospodárske vzťahy, ale aj na spoluprácu v politickej i kultúrnej oblasti. Prezident sa však v Berlíne zrejme nevyhne ani diskusii o rovnej 19-percentnej dani, ktorá je tŕňom v oku nielen Nemecka, ale aj Francúzska. Oba tieto štáty chcú totiž zharmonizovať daňové politiky jednotlivých členov Európskej únie (EÚ) a nových členov obviňujú z daňového dampingu. Podľa Gašparoviča však daňová reforma priniesla už prvé výsledky, prilákala zahraničných investorov a meniť ju by bolo krokom späť. Zároveň vidí ako nereálne, aby únia zaviedla jednotnú daňovú politiku, pretože jednotlivých členov stále delia veľké rozdiely. V tejto súvislosti Gašparovič pripomína, že výhody daňovej reformy využíva na Slovensku aj veľká nemecká firma a najväčší zahraničný podnikateľ na Slovensku, Volkswagen.
Počas stretnutí bude hlava štátu hovoriť aj o často diskutovanej otázke ratifikácie prvej ústavnej zmluvy EÚ. Nemecký kancelár viackrát vyhlásil, že je proti tomu, aby Nemci rozhodli o ústave v referende. Tvrdí to napriek tomu, že podpora ľudovému hlasovaniu v Nemecku narastá. Gašparovič v tejto súvislosti tvrdí, že ústava EÚ je tak komplikovaná, že by bolo lepšie, ak by o nej rozhodol parlament. Ak si však občania alebo parlament budú referendum želať, tak nemá problém ho vypísať.
V rámci aktuálnych zahraničnopolitických otázok bude prezident v Nemecku zrejme hovoriť s partnermi aj o budúcom vstupe Turecka do EÚ. V tejto otázke je nemecká politická scéna rozdelená. Kancelár Schröder (SPD) sa vyjadruje za prijatie Turecka, naopak opozičná Kresťanskodemokratická únia (CDU) je proti. Tvrdí, že medzi Tureckom a EÚ by mal existovať istý privilegovaný vzťah. K tomuto názoru sa prikláňajú aj slovenskí kresťanskí demokrati. Prezident Gašparovič tvrdí, že nie je proti prijatiu Turecka, ale podľa neho si v tejto súvislosti treba uvedomiť isté riziká. Myslí si, že táto krajina nie je na vstup ešte pripravená, najmä čo sa týka ľudských práv.