Košice 6. decembra (TASR) - Najvýraznejšia zmena v environmentálnom vzdelávaní na Slovensku by podľa ministra školstva Milana Ftáčnika mala nastať na vysokých školách. Minister je toho názoru, že náuka o životnom prostredí by mala byť zaradená medzi povinné predmety v prvých ročníkoch všetkých vysokých škôl.
Na celoslovenskej konferencii Environmentálna výchova a vzdelávanie v školách Slovenskej republiky, ktorá sa dnes začala v Košiciach, Ftáčnik poukázal na značné rozdiely v ekologizácií obsahu študijných programov. Spresnil, že z celkového počtu 80 fakúlt len na 24 existujú študijné odbory zamerané na environmentalistiku. Na stretnutí s novinármi dodal, že poznatky o životnom prostredí majú byť "súčasťou všeobecného základu a povedomia kultúrneho vysokoškolsky vzdelaného odborníka." Postavenie environmentálnej výchovy na každom stupni škôl sa podľa ministra výrazne posilní v budúcom školskom roku, keď sa začne realizovať reforma obsahu vzdelávania.
Ftáčnik vyjadril spokojnosť z výsledkov tohtoročného prieskumu tematickej školskej inšpekcie na základných a stredných školách. "Na stredných školách 59 percent a na základných 54 percent žiakov má pozitívny vzťah k problematike ochrany životného prostredia a na tom treba stavať," povedal Ftáčnik.
Návrh pridružiť poznatky z teológie do environmentálnej výchovy, ktorý vo svojom príspevku na konferencii prezentoval rektor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) Dušan Podhradský, považuje minister za legitímne právo uplatňujúce sa na akademickej pôde. "Univerzitná pôda je priestorom pre interakciu rôznych prístupov k formovaniu vedomia," povedal Ftáčnik, pričom zdôraznil, že on sám, v súlade s Ústavou SR, je zástancom nekonfesionálnej výchovy.
Závery dvojdňovej konferencie, ktorej rokovanie pokračuje prácou v sekciách zameraných na jednotlivé stupne škôl, sformulujú jej účastníci v priebehu piatkového predpoludnia. V piatok sa na konferencii zúčastní aj minister životného prostredia SR László Miklós.
Usporiadateľom 3. ročníka konferencie je MŠ SR v spolupráci s UPJŠ.