BRATISLAVA 19. októbra (SITA) - Prezident SR Ivan Gašparovič odporúča parlamentu zvážiť navrhované postavenie zdravotných poisťovní ako akciových spoločností. Hlava štátu sa tak vyjadrila v stanovisku, s ktorým vrátila šesticu zákonov reformujúcich zdravotníctvo do parlamentu. Ako sa Gašparovič vyjadril, poistenec platí poistné na verejné zdravotné poistenie akciovým spoločnostiam, teda spoločnostiam súkromného práva. "Verejné zdravotné poistenie je charakterom povinné poistenie vo verejnom záujme. Preto je zároveň poistením solidárnym a neziskovým," odôvodňuje prezident svoje rozhodnutie. Agentúru SITA o tom informoval prezidentov hovorca Marek Trubač.
Ďalším sporným bodom je podľa prezidenta zriadenie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Jeho činnosť sa má totiž financovať z príjmov z poistného. "To nemožno označiť za systémové, ani za správne riešenie, lebo odčerpáva zdroje určené na verejné zdravotné poistenie," konštatuje prezident. Ako dodáva, pokiaľ budú zdravotné poisťovne akciovými spoločnosťami, nemožno namietať potrebu úradu. Treba však zabezpečiť iný spôsob jeho financovania.
Podľa schválených zákonov zdravotná poisťovňa vytvára čakacie listiny pre poistencov. Zákon však podľa Gašparoviča neupravuje, ako sa vytvára poradie poistencov v zozname. Chýbajú tak kritériá a mechanizmus zaraďovania poistencov do zoznamu. Za vážny nedostatok prezident označil aj chýbajúcu kategorizáciu chorôb. Prvú vyhlášku zoznamu chorôb vláda bude musieť vydať ešte pred kategorizáciou, a teda nebude môcť určiť spoluúčasť pacienta.
Podľa schváleného zákona pri kategorizácii chorôb sa prihliada aj na vek poistenca. Podľa ustanovenia ďalšieho zo schválených zákonov sa v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania zakazuje diskriminácia aj z dôvodu veku. Podľa hlavy štátu ide o vážny nesúlad medzi ustanoveniami dvoch zákonov. Ako prezident pripomína, aj podľa Ústavy SR nikoho nemožno poškodzovať, zvýhodňovať alebo znevýhodňovať ani z dôvodu veku. Gašparovič tiež konštatoval, že poplatky za služby spojené s poskytovaním zdravotnej starostlivosti budú platiť aj deti. To podľa neho bude mať vážny dopad na občanov, ktorí nie sú v stave hmotnej núdze, ale majú k nej blízko.
Prezident v pondelok vetoval všetkých šesť reformných zdravotníckych zákonov. Výhrady mal voči zákonu o zdravotných poisťovniach a voči zákonu o rozsahu zdravotnej starostlivosti, parlamentu však vrátil všetky, keďže sú tesne prepojené. "Ak by čo len jeden vrátený zákon nebol schválený, vo viacerých prípadoch by sa v schválených zákonoch odkazovalo na neexistujúci zákon a príslušné ustanovenia by nebolo možné vykonať," pripomína prezident.