BRATISLAVA 19. októbra (SITA) - Návrhy zákona o rodine a zákona o sociálnoprávnej ochrane dieťaťa prinášajú do ochrany práv detí, no najmä detí z detských domovov viacero dobrých noviniek, tvrdí občianske združenie Návrat. Zároveň však dodáva, že obe zákonné normy by mali obmedziť dĺžku pobytu detí do troch rokov v ústavnej starostlivosti. "Opatrenia, ktoré by predchádzali odnímaniu detí z biologických rodín nie sú dostatočné," konštatuje Návrat. Ako na dnešnej tlačovej besede povedala Milada Bohovicová z občianskeho združenia, k obom zákonom predložili pozmeňovanie návrhy, ktoré navrhujú viacero zmien. Medzi najdôležitejšie patrí požiadavka, aby deti do 3 rokov mali nariadenú ústavnú starostlivosť maximálne na jeden rok.
Počas tohto obdobia by mali kompetentné orgány urobiť všetko pre to, aby sa dieťa buď vrátilo do svojej biologickej rodiny alebo aby sa mu našla náhradná rodina. Ideálne by podľa nich bolo, keby sa 1. januára 2008 táto hranica posunula na 6 mesiacov a po šiestich rokoch (1.1. 2012) na tri mesiace, navrhuje OZ Návrat. Spomínané opatrenie je podľa mimovládnych organizácií a expertov na ústavnú výchovu veľmi podstatné na samostatný vývoj detí. Umiestňovanie detí z domovov totiž nie je dobré len pre deti, ale aj pre štát, ktorý na jedného zverenca detského domova ročne dáva približne 200 tisíc korún.
OZ Návrat tiež presadzuje, aby štát umožnil náhradným rodičom čerpať rodičovskú dovolenku aj v prípade, že je dieťa staršie ako tri roky. Podľa Návratu by sa toto opatrenie malo týkať každej formy náhradnej rodinnej starostlivosti - adopcie, či pestúnskej starostlivosti. Toto opatrenie je dôležité pre rodiča aj dieťa. Dieťaťu by pomohlo nájsť si miesto v novej rodine a rodičom vybudovať si s dieťaťom lepší kontakt. OZ Návrat verí, že sa im podarí pripomienky presadiť. Zatiaľ sa však podľa Milady Bohovicovej stále zdá, že štát považuje existenciu detských domovov za normálnu.
Návrat sa problematike detí umiestnených v nariadenej ústavnej výchove venuje aj v aktuálnej kampani Cesta domov. Jej súčasťou je aj internetová stránka http://www.adopcia.sk. Podobným témam sa venuje aj mimovládna organizácia Úsmev ako dar, ktorá téme venovala internetovú adresu http://www.nahradnarodina.sk.
Návrh zákona o rodine sa v súčasnosti už nachádza v parlamente a plénum by o ňom malo rokovať v decembri. Návrh zákona o sociálnoprávnej ochrane dieťaťa zatiaľ ešte neprešiel vládou, ktorá ho až po prípadnom odsúhlasení posunie parlamentu.