BRATISLAVA 20. októbra (SITA) – Hnutie za demokratické Slovensko podporí premiéra Mikuláša Dzurindu v snahe ratifikovať prvú európsku ústavu v parlamente bez referenda ako aj v odporúčaní začať rokovania o vstupe Turecka do Európskej únie. Po stretnutí v centrále premiérovej SDKÚ v Bratislave lídri strán konštatovali zhodu v zásadných veciach. „V podstatnom máme v oboch témach podobné videnie,“ konštatoval premiér. „Chápeme delikátnu situáciu premiéra, keď jeden koaličný partner (KDH) nechce ústavu, ale má komisára," povedal predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar.
Mečiar je za to, aby Slovensko ústavu koncom mesiaca v Ríme podpísalo a aj ratifikovalo. „Je lepšie mať nedokonalé pravidlá ako žiadne pravidlá,“ vyhlásil. Referendum po novele ústavy SR nie je potrebné. S premiérom sa zhodli aj na tom, že občania už v referende súhlasili so vstupom do únie a teda aj s jej ústavou. Mečiar zároveň podporil ďalšie rozširovanie únie nielen na juh, ale aj na východ.
O členstve Turecka v únii si líder opozičného HZDS vyžiadal od vlády dopadové štúdie podľa rezortov. Premiér toto želanie splní. Ako dodal, nechápe, prečo parlament žiadal tak rýchlo stanovisko k Turecku. Správu vlády, v ktorej však pozícia SR nie je, prerokuje na októbrovej schôdzi. Dzurinda aj Mečiar trvajú na tom, aby únia stanovila na rokovania s Tureckom jasné pravidlá s „otvoreným koncom“, teda aby sa nezaviazala Turecko prijať.
Predseda ĽS-HZDS bol v ústredí SDKÚ po prvý raz. O povolebnej spolupráci podľa neho nerokovali, svoju návštevu ale označil ako lámanie bariér. „Ak by sme chceli symboliku hľadať, tak ju nepochybne nájdeme,“ komentoval jeho slová Dzurinda. Pripomenul, že s HZDS už hovoril pred referendom o vstupe do EÚ. Hoci nemá dôvod nič meniť na kritických vyjadreniach o Mečiarovi, mieni sa stretávať aj v budúcnosti, vždy, keď si to vyžiadajú záujmy krajiny. Mečiar je presvedčený, že SR je v takom geopolitickom priestore, kde straníckosť musí ísť bokom. „Vývoj vzťahov HZDS s SDKÚ je otvorený.“
Mikuláš Dzurinda bude hľadať podporu na začatie prístupových rokovaní s Tureckom a parlamentnú ratifikáciu ústavy EÚ aj u ostatných nekoaličných strán okrem KSS. V stredu ráno sa zíde so Smerom, potom má v pláne stretnutia so Slobodným fórom, Ľudovou úniou a nezávislými poslancami. Ich hlasy bude potrebovať, keďže vládni kresťanskí demokrati odmietajú podporiť ústavu aj Turecko. Parlament má dať záväzný mandát vláde, aby na decembrovom summite EÚ podporila alebo odmietla začatie prístupových rozhovorov.