Vyplýva to z Indexu vnímania korupcie (CPI) pre tento rok, ktorý pripravila Transparency International. Index zahŕňa údaje z 18 rôznych prieskumov a prehľadov 12 nezávislých inštitúcií, ktoré sa uskutočnili medzi podnikateľmi a analytikmi v 146 krajinách v rokoch 2002-2004. Zároveň zahŕňa prieskumy verejnej mienky obyvateľov v týchto krajinách. Oproti minulému roku sa index Slovenska zlepšil o 0,3. Ako uviedla prezidentka Transparency International Slovensko (TIS) Emília Sičáková-Beblavá, "zlepšenie CPI v roku 2004 pre Slovensko znamená, že má význam viesť boj s korupciou a uskutočňovať protikorupčné aktivity". Spomedzi všetkých krajín zahrnutých do prieskumu dosiahlo Slovensko 57. najlepšie hodnotenie spolu s Lotyšskom.
Stošesť zo 146 zúčastnených krajín má v CPI 2004 menšiu hodnotu ako 5. Šesťdesiat krajín má hodnotu CPI menšiu ako 3, čo signalizuje vysoký stupeň korupcie. Tá je vnímaná ako všadeprítomná napríklad v Bangladéši, Haiti, Nigérii, Čade, Azerbajdžane alebo Paraguaji. Index vnímania korupcie v týchto krajinách nedosiahol ani hodnotu 2. Z prieskumu zároveň vyplýva, že krajiny s bohatými zásobami ropy ako Angola, Čad, Ekvádor, Indonézia, Irán, Irak, Jemen, Kazachstan, Líbya, Rusko či Venezuela dosiahli veľmi nízke hodnoty CPI. V týchto krajinách je verejné obstarávanie v ropnom priemysle deformované korupciou a netransparentnosťou, informovala o názore predsedu Transparency International Petra Eigena slovenská pobočka TIS. Medzinárodná mimovládna organizácia preto vyzvala západné vlády, aby ich popredné spoločnosti začali zverejňovať poplatky, odmeny a iné platby pre hostiteľské vlády a ich štátne ropné fabriky.
Krajiny s hodnotou CPI vyššou ako 9, teda krajiny s veľmi nízkou úrovňou vnímanej korupcie, sú prevažne bohaté krajiny. Najlepší index, až 9,7, dosiahlo v tomto roku Fínsko. Nasledujú Nový Zéland (9,6), Dánsko a Island (obe po 9,5), Singapur (9,3), Švédsko (9,2) a Švajčiarsko (9,1).
Index CPI 2004 však vykazuje vysoký stupeň vnímanej korupcie aj v mnohých bohatých krajinách. Aj dve krajiny pôvodnej európskej pätnástky majú nižšie hodnoty CPI ako 5, a to Taliansko a Grécko. Z nových členských štátov EÚ má vyššie hodnoty ako 5 len Malta (6,8), Estónsko a Slovinsko (po 6) a Cyprus (5,4).
Slovenská pobočka TIS považuje za dôležité venovať sa protikorupčným aktivitám na centrálnej úrovni správy verejných vecí a súdoch, politickej korupcii a korupcii v územnej samospráve. Odporúča zamerať sa aj na štátne a obecné firmy a záujmovú samosprávu.