BRATISLAVA 20. októbra (SITA) - Vytvorenie Špeciálneho súdu a Úradu špeciálneho prokurátora považuje Transparency International Slovensko (TIS) za najvýraznejší pozitívny krok, ktorý sa slovenskej vláde počas jej dvojročného pôsobenia podaril urobiť v záujme boja proti korupcii. TIS však vo svojej správe, v ktorej hodnotí dvojročný boj vlády s korupciou, upozorňuje, že výber sudcov na Špeciálny súd nie je dostatočne transparentný. "Súdna rada totiž nezdôvodňuje svoje personálne rozhodnutia, čo znižuje kredibilitu a poukazuje na neochotu skladať účty občanom," konštatuje TIS.
Vláda podľa TIS zatiaľ nesplnila niektoré záväzky z Programového vyhlásenia, ktoré sa týkajú boja s korupciou. Ide napríklad o sľúbené zúženie imunity poslancov parlamentu či rozšírenie právomocí Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). Táto skutočnosť podľa TIS svedčí o "nejednotnosti deklarácií vlády a NR SR pri plnení protikorupčných sľubov a spochybňuje to tak reálny záujem venovať sa tejto problematike". TIS poukazuje na to, že za niektoré protikorupčné záväzky vlády nehlasovali v parlamente aj niektorí poslanci vládnej koalície.
TIS si tiež všimla, že "počiatočná povolebná protikorupčná aktivita viacerých ministerstiev postupne upadá". Výnimku tvorí ministerstvo spravodlivosti a ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. "Činnosť týchto rezortov je z hľadiska boja proti korupcii systematická a dosahuje prvé konkrétne úspechy," uvádza TIS, ktorá pozitívne vníma aj činnosť Odboru boja proti korupcii na Úrade vlády. Aktivity niektorých ministerstiev však "idú dokonca proti duchu boja proti korupcii". Ide napríklad o podporu vytvorenia Environmentálneho fondu Ministerstvom životného prostredia, neochota zverejňovať zmluvy s investormi, či privatizačné zmluvy, ako aj obsadzovanie funkcií vo verejných úradoch a štátnych firmách na základe politickej príslušnosti.