Košice 20. októbra (TASR) - Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) zaregistrovalo podnet na porušenie antidiskriminačného zákona zo strany matičiarov. Na stredisko sa obrátil Marián Glowaty so sťažnosťou na konanie Miestneho odboru Matice slovenskej (MO MS) v Moldave nad Bodvou v okrese Košice - okolie, uviedla dnes pre TASR výkonná riaditeľka strediska Viera Mrázová.
Podľa informácií z podania matičiarska organizácia jemu a skupine 30 Rómov neumožnila stať sa členmi a ich žiadosti doteraz ani neprerokovali. V súčasnosti je podnet v štádiu doplňovania informácií potrebných na vydanie stanoviska k veci, so sťažovateľom je stredisko v telefonickom kontakte, informovala Mrázová.
Ako uviedol Glowaty, konanie matičiarov považuje za diskrimináciu jeho i Rómov. Paradoxné je, že sa už viac rokov angažuje v matičných aktivitách a pomáhal MS ako podnikateľ aj finančne. Predseda Jozef Markuš mu dokonca v roku 2002 poďakoval listom.
Prípadom sa už zaoberal Dozorný výbor MS. Podľa jeho predsedu Jozefa Lukáča označili spor za zvlášť závažný, konštatovali porušenie stanov zo strany MO MS v Moldave nad Bodvou a informovalo o tom Výbor MS. Ten na nedávnom rokovaní v Michalovciach uložil moldavským matičiarom vyriešiť problém do 5. novembra.
Predseda MO MS František Greguš sa nechcel k záležitosti vyjadrovať s tým, že sa zbytočne dramatizuje. Problém je aj v tom, že Glowaty sa chcel preregistrovať zo ZO MS v Košiciach - Šaci a stanovy takýto termín nepoznajú. Prihlášky za členov MS podali Rómovia a Glowaty v máji, pričom stanovy určujú rozhodnúť o prihláške do 30 dní. Pomoc údajne diskriminovaným pri prípadnom zastupovaní pred súdom ponúkli aj z Úradu splnomocnenkyne pre rómske komunity Kláry Orgovánovej.
Slovenské národné stredisko pre ľudské práva je od 1. júla oprávnené poskytovať právnu pomoc obetiam diskriminácie a intolerancie pri porušení antidiskriminačného zákona, ktorý tohto roku prijal parlament. Podľa Mrázovej jeho pomoc v tomto smere je širšia ako iba tá, ktorá sa týka právnej pomoci pri porušení zásady rovnakého zaobchádzania v oblastiach upravených antidiskriminačným zákonom. Ide aj o oblasť pracovnoprávnych vzťahov a obdobných právnych vzťahov, sociálneho zabezpečenia, zdravotnej starostlivosti, vzdelávania a poskytovania tovarov a služieb.