BERLÍN 20. októbra (SITA) - Nemecký kancelár Gerhard Schröder sa nepovažuje za nepriateľa nízkych daní. Myslí si však, že Európania by sa mali krok po kroku priblížiť k harmonizácii daňovej politiky a dospieť k dohode, ktorá už je medzi európskou pätnástkou v otázke nepriamych daní, čiže pri harmonizácii ich minimálnej sadzby. Schröder si uvedomuje, že táto otázka vyvolá ešte širokú diskusiu v rámci EÚ. Tá by sa však mala uskutočniť pokojnou cestou a bez vyvolávania zbytočných emócií. Daňová politika bola jednou z tém stretnutia kancelára so slovenským prezidentom Ivanom Gašparovičom, ktorý dnes navštívil Berlín.
Ako dodal prezident Gašparovič, so Schröderom sa zhodli, že nie nízke dane, ale skôr lacná pracovná sila lákajú zahraničných investorov na Slovensko, čo môže byť do budúcnosti pre našu krajinu problémom. Podľa Gašparoviča by sa Slovensko viac malo snažiť o vyrovnávanie výšky mzdy s priemerom únie, pričom ekonomickú stabilitu by mali zabezpečiť malé a stredné podniky. Týmto smerom sa chce podľa svojho kancelára uberať aj Nemecko.
Obaja predstavitelia dnes hovorili aj o reformách, ktoré sa zavádzajú v Nemecku i na Slovensku. Reformy pritom vyvolávajú v Nemecku protesty obyvateľov a preto sa Schröder opýtal, čím to je, že Slováci reagujú na zmeny pokojnejšie. Podľa Gašparoviča sú Slováci viac trpezliví a znášajú s väčším pochopením zmeny, ktorými musí krajina prejsť. "Raz však povedia dosť," konštatoval Gašparovič. Zároveň zdôraznil, že prebiehajúce reformy sú potrebné, musia mať však nejakú koordináciu, aby ich každý rezort nerobil len podľa vlastných predstáv bez ohľadu na sociálne dopady.
Hoci oba štáty prechádzajú obdobím reforiem, ktoré prinášajú isté problémy, prezident sa s kancelárom zhodol na tom, že vzťahy medzi Nemeckom a Slovenskom sú bezproblémové a na vynikajúcej úrovni. Na dobrej úrovni je aj obchodná spolupráca oboch krajín, pričom Slovensko má s Nemeckom ako s jednou z mála krajín aktívnu obchodnú bilanciu.
vp;ve;zd