Bratislava 22. októbra (TASR) Náhradníkov do parlamentu budú môcť politické strany vyberať svojvoľne z nominantov svojej volebnej kandidátnej listiny, s prihliadnutím na odbornosť zákonodarcu, ktorého mandát sa uvoľnil. Vyplýva to z novely zákona o voľbách do Národnej rady SR, ktorú dnes poslanci posunuli do druhého čítania. Návrh právnej normy do parlamentu predložil poslanec za ĽS-HZDS Tibor Cabaj.
Novelu odôvodňuje zmenami vo volebnom zákone pre nastupovanie náhradníkov v polovici volebného obdobia. Doteraz náhradníkov nominovali politické strany, pričom museli rešpektovať 10-percentné kvórum pre prednostné hlasy. Od 1. októbra mali náhradníci na uvoľnené mandáty do parlamentu nastupovať podľa poradia na kandidátnej listine, pričom treba rešpektovať trojpercentné kvórum pre prednostné hlasy.
Zmeniť by sa mal aj spôsob vymenúvania a odvolávania prednostov krajských úradov a úradov špecializovanej štátnej správy, keď by ich nemala menovať vláda, ale rezortní ministri. Poslanci totiž posunuli do druhého čítania novelu zákona o spôsobe a odvolávaní vedúcich predstaviteľov štátnej správy, ktorú predložili nezávislí poslanci Branislav Opaterný, Zuzana Martináková a Ľubica Navrátilová. Prednostov krajských úradov podľa nej bude menovať a odvolávať minister vnútra v súlade so zákonom o štátnej službe. Prednostovia obvodných úradov by mali byť vymenovávaní na základe zákona o štátnej službe. Prednostov krajských úradov špecializovanej štátnej správy podľa novely bude vymenúvať rezortný minister v súlade so zákonom o štátnej službe, šéfovia ich obvodných úradov by mali byť volení podľa zákona o štátnej službe. Podľa súčasného modelu prednostov krajských úradov i krajských úradov špecializovanej štátnej správy vymenúva vláda.
Ďalšiu Cabajovu novelu zákona o voľbách do vyšších územných celkov, podľa ktorej mali byť poslanci zastupiteľstiev VÚC rovnako ako predsedovia samosprávnych krajov volení väčšinovým volebným systémom v jednomandátových volebných obvodoch, parlament neschválil. O vytvorení volebných obvodov mali rozhodnúť zastupiteľstvá VÚC. Novela tiež upravovala zriadenie obvodných volebných komisií so sídlami na obvodných úradoch štátnej správy.