Bratislava 22. októbra (TASR) - V Bielorusku by vlna nespokojnosti ľudí s režimom autokratického prezidenta Alexandra Lukašenka mohla vyvrcholiť o dva-tri roky, keď sa uskutočnia prezidentské, komunálne a parlamentné voľby. Myslí si to podpredseda opozičného Bieloruského národného frontu Ales Michalevic, ktorý je v týchto dňoch na návšteve Bratislavy.
Michalevic dúfa, že zmena k demokracii sa udeje nenásilným spôsobom tak, ako v Československu v roku 1989. "Ale, ak Lukašenko nebude akceptovať takýto vývoj, môže dôjsť aj k rumunskému scenáru," uviedol Michalevic, pričom narážal na krvavé udalosti pri páde režimu Nicolaea Ceaušesca v Rumunsku. Podľa neho si však Bielorusko nájde vlastnú cestu k demokracii tak, ako sa to stalo v Juhoslávii po vlne demonštrácií pred štyrmi rokmi.
Michalevic ďalej povedal, že podľa odhadov v súčasnosti zhruba štvrtina občanov Bieloruska podporuje opozíciu, štvrtina Lukašenka a polovica nie je rozhodnutá. "Ak budeme mať podporu väčšiny obyvateľstva, potom otázka zmeny režimu bude technickou otázkou," konštatoval mladý politik.
Pri prezidentských voľbách v roku 2006 by sa podľa Michalevica mali čo najviac zjednotiť opozičné strany a postaviť proti Lukašenkovi jednotného kandidáta. "Je veľmi ťažké hovoriť teraz o nejakých menách, pretože politici v našej krajine sa občas ďstrácajúď," uviedol. Vzhľadom na zrušenie väčšiny nezávislých novín a vylúčenie prístupu v bieloruských elektronických médiách chce opozícia vytvoriť projekt rozhlasovej stanice, ktorá by do Bieloruska vysielala zo susednej Litvy, Poľska a Ukrajiny. Potrebné je však získanie finančných prostriedkov.
Slovensko môže byť Bielorusku užitočné skúsenosťami z úspešného transformačného procesu. "Vaše organizácie a vaši experti nám môžu pomôcť pripraviť scenáre potrebných reforiem a plánov rozvoja pre Bielorusko," uviedol Michalevic. Zástupcovia SR v Európskom parlamente, či parlamentných zhromaždeniach Rady Európy a OBSE môžu tiež podľa neho zvyšovať povedomie o vývoji a problémoch v jeho krajine a potrebných opatreniach. "Vaši ľudia nám rozumejú oveľa viac ako, povedzme, ľudia v Nemecku či Francúzsku," povedal.