Výsledky rozborov potvrdili v telách plotice červenookej a ostrieža zelenkavého zo Štrbského plesa prítomnosť toxických chemikálií ako sú alkylfenoly, brómované spomaľovače horenia, ftaláty a pesticíd Permethrín. Ako konštatovali experti Greenpeace, zrejme najvýraznejší problém predstavujú ftaláty, ktoré sa našli v tatranských rybách vo výrazne vyšších množstvách ako v porovnateľných vzorkách z Álp či Holandska.
Podľa koordinátora toxickej kampane Greenpeace Martina Hojsíka je znepokojivé, že zistili prítomnosť nebezpečných látok ďaleko od priamych zdrojov znečistenia. "Ak zoberieme do úvahy, že tieto oblasti by mali byť od chemického znečistenia uchránené, je možné povedať, že namerané koncentrácie toxických látok boli vysoké. Je zrejmé, že súčasný systém kontroly zlyhal a nebezpečné chemikálie sa nedajú efektívne kontrolovať," upozorňuje Hojsík.
Pesticíd Permethrín je nervový jed, ktorý je podľa zistení Greenpeace možným karcinogénom a existuje podozrenie, že narušuje hormonálny systém. Permethrín patrí do skupiny pesticídov Pyrethroidy, ktoré sú v EÚ klasifikované ako poškodzujúce životné prostredie a jedovaté pre vodné organizmy.
Greenpeace vyzýva ministrov životného prostredia a hospodárstva členských krajín EÚ, aby podporili pripravovanú novú chemickú politiku EÚ známu pod názvom REACH - registrácia, evaluácia a autorizácia chemikálií. Jej podstatou je povinné nahradzovanie nebezpečných chemikálií bezpečnejšími látkami. "Priemysel nemá právo profitovať na úkor zdravia ľudí a životného prostredia,” uzavrel Hojsík.
Vzorky rýb poskytla organizácii Greenpeace Výskumná stanica TANAP-u z Tatranskej Lomnice. Chemické analýzy vykonali na objednávku Greenpeace holandské laboratóriá TNO.