Bratislava 22. novembra (TASR) - Disciplinárny senát dnes začal prejednávať prípad dvoch konkurzných sudkýň z Krajského súdu v Bratislave, pre ktoré minister spravodlivosti SR Daniel Lipšic žiada najprísnejší disciplinárny trest - odvolanie z funkcie sudcu.
Ani v jednom prípade sa zatiaľ nezačalo s dokazovaním. Sudkyňa Beata T. sa ospravedlnila zo zdravotných dôvodov. Jej kolegyňa Blažena H. sa pred disciplinárny senát dostavila s advokátom Petrom Vačokom, ktorý je verejnosti známy ako bývalý vyšetrovateľ kauzy zavlečenia exprezidentovho syna. Právny zástupca rezortu spravodlivosti však žiadal zasadnutie odročiť, pretože chce aby si senát vyžiadal od vyšetrovateľa správu o prebehajúcom trestnom konaní v súvislosti s konkurzmi na bratislavskom Krajskom súde. Rovnako sa potrebujú oboznámiť s písomným stanoviskom sudkyne Blaženy H. Advokát Vačok s návrhom na odročenie nesúhlasil. Tvrdil, že trestné oznámenie podané ministrom Lipšicom bolo na neznáme osoby a vyšetrovateľ začal stíhanie iba vo veci. Zároveň poukázal na úroveň ministra, ktorý nepodal trestné oznámenie na základe výsledkov kontroly na konkrétne osoby, ale iba všeobecne.
Stíhanie zatiaľ nesúvisí s disciplinárnym konaním, spresnil Vačok, ktorý zastával názor, že treba vo veci konať a rozhodnúť. Podľa jeho slov musia teraz čakať na vyjadrenie nejakého "rekvalifikovaného inžiniera". Po porade senát vyhovel návrhu právneho zástupcu ministra spravodlivosti.
Na základe výsledkov ministerskej kontroly na obchodnom úseku KS v Bratislave Lipšic 4. júna tohto roku podal voči šiestim sudcom bratislavského krajského súdu v súvislosti s konkurzmi návrh na začatie disciplinárneho konania. Beáte T. a Blažene H. zároveň pozastavil výkon funkcie. Lipšic zároveň podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo zneužitia právomocí verejného činiteľa.
Podľa Lipšica v prípade konkurznej mafie si ekonomicky silné skupiny najskôr nájdu firmu, ktorá má rozsiahly majetok. Umelo cez svoje účelové spoločnosti dosiahnu vyhlásenie konkurzu. Cez úzky okruh správcov, na ktorých majú vplyv a ktorí sú ustanovení mimo poradia, dosiahnu predaj majetku pre nich želateľným spôsobom. "Je to možné vďaka koordinovanej spolupráci medzi týmito skupinami podnikateľov, správcami a niektorými sudcami," vysvetlil v júni pred novinármi Lipšic. Podľa neho sa postihnutá firma nemá možnosť sa ubrániť.
Šiesti sudcovia z KS v Bratislave sú podľa Lipšica podozriví okrem iného aj z toho, že ustanovovali správcov konkurzných podstát mimo poradia v rozpore so zákonom o konkurze a vyrovnaní. Lipšic tento systém nadobudnutia majetku cez zneužité konkurzy označil za tretiu vlnu privatizácie, v ktorej ide o miliardy korún. Obeťou umelo vyvolaných konkurzov sa môžu stať i seriózne firmy, ktoré majú reálny záujem splatiť svoje pohľadávky.
Podľa platného právneho stavu sa však obeťou zneužitého konkurzu môže stať i bežný občan. Ako príklad Lipšic uviedol zneužitý konkurz v prípade spoločnosti zaoberajúcou sa výstavbou a predajom bytov. Cez právne úkony pri zneužití konkurzu sa občan následne musí svojho bytu, ktorý má v reálnom vlastníctve, domáhať súdnou cestou.