BRATISLAVA 24. októbra (SITA) - Prezident republiky by nemal mať kompetenciu vracať zákony, pokiaľ nemá podozrenie z ich protiústavnosti. Myslí si to predseda poslaneckého klubu SMK Guyla Bárdos, podľa ktorého by možno mali politické strany porozmýšľať nad novelizáciou ústavy. Uviedol to v dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie (STV) O päť minút dvanásť aj v súvislosti s rozhodnutím prezidenta Ivana Gašparoviča vrátiť parlamentu všetkých šesť zákonov zdravotníckej reformy. Pred zásahmi do kompetencií hlavy štátu ale varovala predsedníčka SF Zuzana Martináková. Podľa nej, ak by sa otvárala táto problematika, tak iba v širšom kontexte. "Ak by išlo len o takýto výkrik do tmy, tak by som to považovala za vážny precedens do budúcnosti," dodala Martináková.
Konanie hlavy štátu pri vrátení zdravotníckych noriem nepovažuje za celkom najšťastnejšie aj podpredseda ANO Jirko Malchárek. Konštatoval, že síce prezident pri dvoch zákonoch namietal protiústavnosť, ale na Ústavný súd SR sa nechcel obrátiť. Zároveň Malchárek pripomenul, že dôvody, s ktorými Gašparovič vrátil zákony poslancom, sa zhodujú s pripomienkami Smeru k týmto zákonom. Malchárek je presvedčený, že reforma bude prínosom pre slovenské zdravotníctvo a podľa neho ANO bude za svojím ministrom zdravotníctva Rudolfom Zajacom vždy stáť. Ako dodal, až čas ukáže, čo reforma prinesie. "O dva-tri roky sa budú možno mestá biť o to, aby mohli pomenovať ulice po ministrovi Zajacovi. Tento človek vstúpi pozitívne do dejín Slovenska," vyhlásil Malchárek v diskusii.
O prínose reformy však nie je presvedčená Martináková. Reforma je podľa nej riskantná, problematická a zavádza prvky, ktoré nie sú nikde inde vyskúšané. Líderka slobodných sa kriticky vyjadrila na adresu Zajaca aj za jeho výroky, ktorými sa vyjadril o prezidentovi. Martináková sa domnieva, že to bolo prejavom arogancie moci v plnej nahote, čo znepokojuje časť verejnosti. Ako absolútne nevhodné a nemiestne označil ministrove výroky poslanec KSS Jozef Hrdlička, podľa ktorého prezident urobil správne, ak zdravotnícke zákony vrátil parlamentu. Komunisti sa totiž domnievajú, že zákony sú protiústavné, najmä v časti o platení za zdravotnú starostlivosť. Hrdlička skonštatoval, že Zajac by mal byť "v terči na odvolanie z funkcie".