Luxemburg 25. októbra (TASR) Ministri vnútra a spravodlivosti členských štátov EÚ dnes v Luxemburgu uzavreli niekoľkomesačnú diskusiu o novom viacročnom programe EÚ v oblasti justičnej a policajnej spolupráce, azylovej a imigračnej politiky a ďalších záležitostiach spadajúcich pod ich rezorty.
Slovenským ministrom Vladimírovi Palkovi a Danielovi Lipšicovi sa podarilo dosiahnuť, aby sa do programu nedostali niektoré body, s ktorými Slovensko nesúhlasilo.
Nepripustili sme zaradiť do plánu vznik európskej pohraničnej polície, ktorá by bola akýmsi doplnkom k národným pohraničným zborom, informoval TASR minister Palko. Do textu sa síce dostala kompromisná zmienka, že k tejto téme sa EÚ vráti o dva roky, ale môžem povedať už teraz, že o dva roky budeme mať ten istý názor, doplnil minister.
Palko tiež bojuje za to, aby v niektorých otázkach azylovej a imigračnej politiky neprešla únia z jednomyseľného na väčšinové rozhodovanie.
Je tu viacero štátov, ktoré nesúhlasia s prechodom (na väčšinové hlasovanie), v tomto bode nedošlo k dohode a rozhodne zrejme summit, upresnil Palko. Viacročný plán dostanú totiž na schválenie lídri členských štátov únie na summite 4.-5. novembra. Proti zrušeniu práva veta v týchto oblastiach sa dnes okrem SR vyslovili aj Nemecko, Dánsko a Poľsko.
Ministerstvo spravodlivosti malo voči pôvodnému návrhu dve hlavné výhrady voči možnosti vzájomného uznávania partnerských zväzkov a zriadeniu úradu európskeho prokurátora.
Podľa terajšieho textu už vzájomné uznávanie partnerstiev nehrozí. To, čo hrozilo, že by cez vzájomné uznávanie rozhodnutí došlo de facto k harmonizácii hmotného práva tým, že by bol členský štát nútený uznať rozhodnutia o statusových veciach z iného štátu, to sa už v programe nevyskytuje, povedal TASR Lipšic.
Text ale obsahuje návrhy právnych aktov v oblasti spolupráce v otázkach výživného či dedičstva, nie v otázkach statusových. Tiež je tam vyslovená zmienka, že to nesmie viesť k zjednocovaniu konceptov ako je rodina alebo manželstvo, tie musia byť v kompetencii členských štátov, doplnil Lipšic.
Minister je naďalej proti vytvoreniu úradu európskeho prokurátora, s ktorým počíta ešte neplatná európska ústava. Podobne sa dnes vyslovilo viacero ďalších krajín, Lipšic preto verí, že táto otázka z textu vypadne.
Slovensko však v tejto oblasti je za posilnenie Eurojustu, ktorý koordinuje prokurátorov členských krajín. Tam si myslíme, že EÚ môže znamenať pridanú hodnotu, ale vytvárať ďalšiu funkciu, to by bolo v rozpore s princípom subsidiarity, uviedol minister.
Viacročný plán, ktorý je rámcom pre smerovanie EÚ v oblasti spravodlivosti, bezpečnosti a vnútra na najbližších päť rokov, dostanú na schválenie lídri členských štátov na summite v Bruseli 4.-5. novembra. Nový haagsky program nahradí doterajší plán z fínskeho Tampere z roku 1999.