Bratislava 26. októbra (TASR) Rokovaním o štyroch kľúčových energetických zákonoch v druhom čítaní pokračuje piaty deň 32. schôdze parlamentu. Návrhy zákonov uvádza minister hospodárstva Pavol Rusko.
Poslanci postupne prerokujú vládny návrh zákona o energetike, o regulácii v sieťových odvetviach, o hospodárskej mobilizácii a tepelnej energetike. Hlasovať budú aj o 11 návrhoch zákonov, ktoré prerokovali ešte minulý týždeň.
Príprava balíčka energetických zákonov prebiehala niekoľko mesiacov a bola predmetom kritiky aj zo strany Európskej komisie (EK), veľa pripomienok k nim mali aj združenia priemyselných odberateľov energií. Schválený legislatívny rámec bude mať priamy vplyv aj na budúce pôsobenie Slovenských elektrární (SE), ktoré sa v súčasnosti nachádzajú vo finálnej fáze privatizácie.
O cenách tepla by podľa schválených legislatívnych noriem mali v budúcnosti rozhodovať vyššie územné celky (VÚC), a nie Úrad regulácie sieťových odvetví (ÚRSO) SR tak ako doteraz. Výroba tepla má totiž podľa Ministerstva hospodárstva (MH) SR regionálny charakter, a preto výkon regulácie viac ako 1700 výrobcov tepla možno podľa MH presunúť na samosprávu. Hoci pôvodne ministerstvo navrhovalo regulovať aj oblasť výroby teplej úžitkovej vody, podľa aktuálnej podoby legislatívy by táto oblasť nemala byť regulovaná. Schvaľovanie pravidiel samotnej regulácie zostane naďalej v kompetencii úradu. MH SR sa k nemu bude môcť iba vyjadriť. Pripravovaný balík zákonov zvyšuje i samotnú ochranu spotrebiteľa. Definuje totiž, na ktoré informácie bude mať právo. Zálohové platby by v budúcnosti mali rásť maximálne tempom, akým budú rásť ceny jednotlivých energií, aby tak nedochádzalo k úverovaniu dodávateľov energií.
Nová legislatíva rieši aj citlivú problematiku stanovenia ceny pri tranzite plynu.
Parlament sa potom bude zaoberať 15 návrhmi ekonomických zákonov v druhom čítaní.