Bratislava 11. marca (TASR) - Návrh na nákup podzvukových lietadiel predloží minister obrany SR Jozef Stank Rade obrany štátu na pondelňajšom rokovaní.
Ako v dnešnej relácii TV Markíza Na telo povedal, Slovensko nemôže pristúpiť k likvidácii svojho letectva. Rada sa musí rozhodnúť pre najúspornejší variant, ktorý je vojensky a odborne prijateľný, konštatoval. Vysvetlil, že k tvorbe koncepcie letectva núti Slovensko jeho súčasný zlý stav. Táto oblasť sa bude riešiť v súlade s celkovou koncepciou ochrany, ktorá sa má dokončiť v septembri. Jej súčasťou bude aj koncepcia letectva.
Stank ďalej konštatoval, že pondelňajšie rokovanie Rady obrany štátu rozhodne, či SR pôjde cestou opráv štyroch typov ruských lietadiel a ich prevádzky, ktorá bude stáť za 10 rokov asi 50 miliárd korún, alebo pristúpi na iný model riešenia.
Domnieva sa, že summit Severoatlantickej aliancie v Prahe v roku 2002 "umožní Slovensku dostať sa do NATO, respektíve bude v nejakej forme prizvané". Referendum o vstupe SR do aliancie podľa Stanka nie je štandardná metóda pri takomto politickom kroku. Je možné, ale závisí to od istých politických dohôd, poznamenal.
Na dohodu o rozdelení Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky bolo treba dvoch. Ako Stank ďalej uviedol, vtedy išlo o dve politické garnitúry, ktoré boli pri moci, a to Občianskodemokratickú stranu na čele s Václavom Klausom a Hnutie za demokratické Slovensko pod vedením Vladimíra Mečiara. Po voľbách v roku 1992 si rozdelenie štátu vynútili politické pomery. Stank vyslovil presvedčenie, že "keby to nebol chcel ten bohatší, informovanejší, silnejší partner, pravdepodobne by sa to neuskutočnilo. Určite to bolo želanie obidvoch," konštatoval. Za zjednodušený prístup zo strany Českej republiky označil vyjadrenia, že ČR musela uspokojiť národnoemancipačný záujem Slovenska. Toto tvrdenie je podľa slov J. Stanka iba časť pravdy.
*za na