Spišská Nová Ves 11. marca (TASR) - Počtom požiarov skončil Spišskonovoveský okres vlani na 13. mieste v rámci Slovenska, ale výškou škôd a počtom obetí na prvom. Ako povedal pre TASR vedúci požiarnej ochrany tamojšieho Okresného úradu Vladimír Buc, "z pohľadu štatistiky to bol najhorší rok v doterajšej histórii". Pod nelichotivé prvenstvo sa podpísal tragický lesný požiar v Slovenskom raji, ktorý zasiahol vyše 60 hektárov lesa a vyžiadal si 6 obetí.
Podľa V. Buca najväčšie obavy vzbudzuje vypaľovanie trávnych porastov charakteristické pre toto predjarné obdobie. Ak je mokrý rok, požiarnici to vnímajú pozitívne, ale v prípade sucha sa požiare rýchlo šíria a ich výsledkom sú nemalé hmotné škody. Spišskí požiarnici sa o tom presvedčili už počas tohtoročného februára, keď zaznamenali niekoľko lesných požiarov.
V záujme ochrany lesov pred požiarmi preto sprísňujú preventívne opatrenia. Ako konštatoval V. Buc, využívajú všetky možnosti vo vzťahu k obciam. "Pod ťarchou zlých štatistických údajov musíme pritvrdiť i rozšíriť prevenciu. Predbehli sme opatrenia, ktoré vydalo ministerstvo vnútra. Absolvovali sme poradu s vlastníkmi lesov a starostami obcí," vysvetlil. Dodal, že požiarnici vyvíjajú väčší tlak na územné štátne orgány a občianske združenia. Dôraz kladú na rozšírenie ich činnosti a vybavenie požiarnym náradím, ale aj hliadkovanie najmä v súvislosti so spaľovaním zvyškov po ťažbe. "Vypracovali sme konkrétne zásady pre túto činnosť. Spolu s lesnými hospodármi budeme kontrolovať ich dodržiavanie aj my," vysvetlil šéf spišských požiarnikov. Dodal, že metodický pokyn rezortu je strohý, určuje iba subjekty nad 300 ha. Na Spiši je však veľa menších vlastníkov, ktorí síce sú v dozore obcí, ale kvalita prevencie je nižšia, preto sa požiarnici usilujú o jej zefektívnenie.