Košice 7. decembra (TASR) - Veľvyslanec Európskej komisie na Slovensku Walter Rochel dnes v Košiciach pozitívne hodnotil skutočnosť, že v SR prebehli voľby do orgánov vyšších územných celkov, čo vytvára predpoklad pre decentralizáciu štátnej správy.
Dodal, že to vníma ako významný pokrok, ktorý Slovensko dosiahlo v budovaní administratívy. Za ďalší významný krok označil prijatie zákona o presune kompetencií a zákona o štátnej službe. Rochel sa vo vystúpení venoval problematike vytvárania právnych a inštitucionálnych mechanizmov, ktoré umožnia Slovensku čerpať finančné prostriedky zo štrukturálnych fondov po vstupe SR do EÚ. V tejto súvislosti spomenul špeciálny prípravný program, na ktorý bolo v roku 1998 vyčlenených 7 miliónov eúr. Medzi úspechy tohto projektu možno podľa neho zaradiť vypracovanie strategických dokumentov, ako sú národný rozvojový plán SR alebo návrh zákona o regionálnom rozvoji.
W. Rochel sa ďalej zmienil o projektoch, ktoré boli v rámci programov PHARE a ISPA realizované v regióne Slovensko - Východ. Región bol rozhodnutím vlády vyčlenený ako prioritný, zahŕňa Košický a Prešovský kraj a časť Banskobystrického kraja.
V rámci Národného programu PHARE spomenul dva projekty na podporu malého a stredného podnikania. Za ďalší významný projekt označil program prihraničnej spolupráce zameraný na zlepšenie dopravnej infraštruktúry spájajúcej regióny susediacich štátov. Ako ďalej uviedol, v rámci programu ISPA zameranom na projekty v oblasti dopravy a životného prostredia bolo pre Slovensko na roky 2000 - 2002 vyčlenených 36 - 57 miliónov eúr ročne. Zdôraznil, že objem finančných prostriedkov bude závisieť od množstva a kvality predkladaných projektov. V Košickom kraji sa v rámci programu ISPA financuje projekt zásobovania pitnou vodu juhovýchodného Zemplínu. Projekt zahŕňa okolo 50 obcí vrátane mesta Michalovce.