Bratislava 7. decembra (TASR) - Takmer polovicu hlavných spravodajských relácií Slovenskej televízie (STV), Televízie Markíza, Slovenského rozhlasu (SRo) a rádia Twist tvoria informácie venované slovenskej vláde. Vyplýva to z monitoringu agentúry Memo, ktorý uskutočnila v období od 1. novembra 1998 do 31. októbra 2001.
Najvýraznejšie prezentoval vládu SRo, ktorý jej v Rádiožurnále venoval až 53,5 percenta spravodajského priestoru. Rozhlas sa súčasne stal aj najvyváženejším informačným prostriedkom. Najkritickejšie hodnotila vládu Markíza, no najväčší počet negatívnych i pozitívnych informácií odznelo vo vysielaní Twistu. Informácie o vládnom kabinete mali vo všetkých médiách každý rok čoraz menej pozitívny charakter, pričom najlepšie hodnoteným bol minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan a najkontroverznejšie prezentovaným bývalý minister hospodárstva Ľudovít Černák. Spomedzi všetkých členov vlády zaznelo najviac neutrálnych informácií o ministrovi obrany Jozefovi Stankovi.
Mediálne najprezentovanejším členom vlády bol jej predseda Mikuláš Dzurinda, ktorému v správach venovali 19,3 percenta vysielacieho času. Na druhom mieste skončila Brigita Schmögnerová (9,7 percent) a za ňou Ivan Mikloš (7,9 percent).
Priestor venovaný vláde dosiahol maximum v roku 1998, kedy predstavoval priemerne 54,2 percent z hlavných spravodajských relácií monitorovaných médií. V nasledujúcom roku poklesol na 47 percent a potom vzrástol na 48,3 percenta. STV, SRo, Markíza a Twist pritom venovali vláde za tri roky spolu takmer 180 hodín spravodajského priestoru.
Zatiaľčo prvý rok vlády súčasnej koalície vyznel pre ňu v elektronických médiách priaznivo, v ďalších rokoch sa jej pozícia sústavne zhoršovala. Kým od 1. novembra 1998 do 31. októbra 1999 bolo takmer 12 percent príspevkov o nej pozitívnych, asi 82 percent neutrálnych a vyše 6 percent negatívnych, v nasledujúcom období sa pomer zmenil na 2 percentá pozitívnych, 91 percent neutrálnych, 7 percent negatívnych informácií. V poslednom roku sa počet pozitívnych správ znížil o jedno percento a o rovnakú hodnotu sa zvýšil počet neutrálnych správ.
Vplyv na prezentovanie a zmenu v pozitívnom či negatívnom informovaní o vláde mali predovšetkým politicko-ekonomické kauzy okolo Nafty Gbely, Slovenských telekomunikácií, Východoslovenských železiarní a ďalšie.