BRATISLAVA 28. októbra (SITA) - Ak by lekárne v budúcnosti chceli vyberať od pacientov plnú cenu lieku, ktorý čiastočne alebo úplne hradí zdravotná poisťovňa, vystavujú sa riziku sankcií. Novela zákona o liekoch, ktorú poslanci schválili v stredu, totiž zavádza možnosť postihu lekárne, ktorá vyberá od pacienta peniaze v nesprávnej výške za výdaj liekov hradených na základe zdravotného poistenia. Ako na dnešnej tlačovej besede uviedol minister zdravotníctva Rudolf Zajac, postihovať sa budú aj prípady tzv. indukovanej preskripcie, teda prípadov, keď farmaceutické firmy motivujú lekárov a lekárne, aby predpisovali, resp. predávali ich výrobky.
Čerstvý prípad sa stal v nemenovanom meste, keď lekáreň za výber istého lieku dávala pacientom darčekovú poukážku v hodnote 200 Sk na nákup v obchodnom dome Tesco. Vyšší územný celok už začal konanie voči lekárni a podľa Zajaca sa dá očakávať, že lekáreň príde o licenciu. Prípad preveruje aj Slovenská lekárnická komora. Štátny ústav pre kontrolu liečiv udelil farmaceutickej firme, ktorá takto zvyšovala predaj svojho lieku, pokutu vo výške 1 mil. Sk. Zajac však odmietol konkretizovať lekáreň aj farmaceutickú spoločnosť.
Ďalšie prípady neetickej preskripcie sa týkajú dohôd lekárov a lekární. Podľa ministra existujú prípady, keď lekár síce pacientovi vypíše recept, zároveň mu však aj vydá liek. Všetky recepty potom vymení naraz v lekárni. Lekárskych receptov sa týkajú aj podvody. Podľa Zajaca aj v súčasnosti sa vyšetruje jeden prípad, keď sa v rôznych slovenských mestách objavil sfalšovaný recept. Novela zákona o liekoch preto sprísňuje požiadavky na tlačivá lekárskych predpisov.
Poslanci neschválili ustanovenie, podľa ktorého by sa mohli voľnopredajné lieky predávať aj v hypermarketoch. Hoci minister s ich postojom súhlasil, podľa neho sa však skôr či neskôr táto možnosť zavedie. "Je to trend a nedá sa to zastaviť. Teraz však nebol ideálny čas," skonštatoval minister. Novela zákona o liekoch zaviedla možnosť vlastniť lekáreň aj právnickým osobám. Podľa ministra práve tie bude možné nájsť v obchodných centrách. "Skončí sa tak vytváranie nelegálnych reťazcov lekární, keď ako majitelia na papieri figurovali nastrčení lekárnici," dodal Zajac.
Novela zákona taktiež zavádza možnosť generickej substitúcie, teda že lekárnik bude môcť pacientovi vydať lacnejší generický liek. Lekár bude povinný informovať pacienta o tom, koľko bude za lieky doplácať, a upozorniť ho aj na možnosť lacnejších ekvivalentov. Ak si pacient vyberie generikum, lekár to vyznačí na predpise a pacient na znamenie súhlasu sa podpíše. Pokiaľ lekár považuje predpísanie generika za nevhodné, vyznačí to na predpise. Lekárnici budú mať povinnosť zverejniť cenník liekov a výšku úhrady pacientov. Novela vstúpi do platnosti 1. decembra.