Bratislava 28. októbra (TASR) - Úrad špeciálnej prokuratúry podal obžalobu na 30 obvinených, ktorí sú stíhaní v kauze skupiny tzv. kyselinárov. Novinárov o tom informovala prokurátorka z trestného odboru GP SR Eva Mišíková.
Členovia organizovanej zločineckej skupiny sú obvinení zo 16 rôznych skutkov. Hlavní aktéri okrem iného aj zo štyroch vrážd jedného pokusu o vraždu, z podvodu, či nedovoleného ozbrojovania.
Podľa záverov vyšetrovania si v rokoch 2000 a 2002 žiadali od štátu vyplatiť 179 miliónov korún, ktoré si uplatnili na daňových úradoch v rámci vrátenia DPH. Vyplatených im bolo 122 miliónov korún Autorom "miliónového" nápadu bol František M. Podvod spočíval v tom, že cez sieť založených spoločností sa vystavia nepravdivé doklady o nákupe a predaji softvérových produktov do zahraničia a od štátu dostane firma odpočítanú DPH. Softvér údajne vyvážalo 13 firiem a celkovo až 26 firiem bolo zapojených do obchodného reťazca s týmito produktmi. Na disketách boli však bezcenné právne predpisy zo začiatku 90. rokov.
Neskôr došlo medzi hlavnými aktérmi podvodu Františkom M. a dvojicou Jozefom K. a Rastislavom Š. k nezhodám okolo delenia financií. Františka M. mali partneri zastreliť vo februári roku 2001 v skladoch bývalého poľnohospodárskeho družstva pri Modre a jeho telo potom rozpustiť v kyseline sírovej. Podobným spôsobom sa zbavili v novembri a decembri 2000 aj 26-ročného podnikateľa z Popradu a 32-ročného podnikateľa z obce Ladce. Na zozname smrti je od mája 2001 aj 31-ročný podnikateľ zo Žiliny. Smrtiaci útok prežil iba 35-ročný Bratislavčan, ktorého sa pokúsili zavraždiť v júli 2000.
Pri vyšetrovaní sa podarilo získať i doklady o nákupoch kyseliny a plastové nádoby, v ktorých telá obetí rozpúšťali. Ústav súdneho lekárstva vykonal dokonca vyšetrovací pokus. Pri rozpúšťaní tela vznikal silný zápach, teplo a červená hmota.
Vyšetrovanie prípadu skupiny 30 ľudí vo veku 24 až 52 rokov z celého Slovenska trvalo takmer tri roky, osem z nich je stíhaných vo väzbe. Obžaloba má 220 strán. V prípade sú dvaja chránení svedkovia. Priame prepojenie organizovanej skupiny pri páchaní trestnej činnosti na bratislavskú skupinu okolo bývalého policajta sa nepotvrdilo. V prípade vystupuje ako svedok profesor Vladimír Mathern, ktorý prenajal trom hlavným obvineným garáž a bol členom predstavenstva jednej spoločnosti, ktorá sa zaoberala poskytovaním ochrany.
Obžalovaní sa k vraždám nepriznali. Okrem iného tvrdia, že kyselinu potrebovali na čistenie bazénov. Ich obranu podľa Mišíkovej vyvrátil posudok znalca.
V prípade uznania viny špeciálnym súdom niektorým im hrozia výnimočné tresty, prípadne doživotné väzenie.