BRATISLAVA 28. októbra (SITA) - Generálny riaditeľ STV Richard Rybníček sa dnes poďakoval parlamentu a všetkým, ktorí nepodporili návrh novely zákona o STV. Zákon mal zabezpečiť povinné vyčlenenie určitého množstva peňazí na pôvodnú slovenskú audiovizuálnu tvorbu. Rybníček vyhlásil, že rozhodnutie poslancov je zodpovedné a je v prospech budúcnosti STV, pretože táto inštitúcia v budúcom roku investuje 70 miliónov korún do pôvodnej slovenskej audiovizuálnej tvorby a postupne bude rozširovať pôvodnú slovenskú audiovizuálnu tvorbu. "Chceme to robiť bez toho, aby nám to prikazoval zákon a nielen tomuto manažmentu, ale ktorémukoľvek, ktorý príde po nás," povedal Rybníček na tlačovej besede venovanej programu "Slovensko hľadá SuperStar".
K problematike pôvodnej slovenskej tvorby sa v súvislosti s programom SuperStar vyjadril aj člen manažmentu STV Branislav Záhradník. "Mnohí ľudia, ktorí kritizujú túto reláciu, majú pocit, že sme naložili sto miliónov do kufra a odviezli ich do Veľkej Británie, do spoločnosti Freemantle a týmto sme ukrátili slovenských audiovizuálnych tvorcov o možnosť nakrúcať pôvodné diela," povedal Zahradník. Podľa neho je potrebné povedať, že náklady na obstaranie licencií boli len zlomkom z celkových nákladov na výrobu. Štáb- režisér, dramaturgovia, osvetľovači, kameramani, sú všetko slovenskí televízni tvorcovia, čo znamená, že nejde o vývoz peňazí von. "SuperStar je len silná značka, silné pravidlá, ale program samotný sa rodí tu na Slovensku, so slovenskými ľuďmi. Mali sme len jedného konzultanta zo spoločnosti Freemantle, všetko ostatné bola v podstate domáca výroba," obhajoval Záhradník rozhodnutie STV vysielať reláciu Slovensko hľadá SuperStar vo verejnoprávnej STV.
Parlament dnes nezaviazal zákonom STV venovať stanovené percento vysielacieho času pôvodnej slovenskej tvorbe. Poslanci totiž nepodporili novelu zákona o STV, ktorú predložili opoziční poslanci Dušan Jarjabek (ĽS-HZDS) a Dušan Čaplovič (SMER). Tí chceli zákonom stanoviť povinný desaťpercentný podiel pôvodnej slovenskej tvorby. Poslanci neschválili ani žiadne pozmeňujúce návrhy, upravujúce toto percento. Zo 135 hlasujúcich normu podporilo 52 zákonodarcov. Proti bolo 29, zdržalo sa 53 a jeden nehlasoval.
xd;dm;zd