BRATISLAVA 29. októbra (SITA) - Množstvo áut na cestách pri nadchádzajúcej Pamiatke zosnulých a Sviatku všetkých svätých môže priniesť aj väčší počet dopravných nehôd. Nebezpečné úseky, na ktorých polícia vlani najčastejšie zaznamenala dopravné nehody, sú na prieťahoch miest Michalovce (36 nehôd), Nitra (34 nehôd), Bardejov (25 nehôd), vjazd do Ružomberka (28 nehôd), vjazd do mestskej časti Strážov v Žiline (19 nehôd) a na úseku cesty pri Banskej Bystrici v kilometroch 88 až 89,53 (79 nehôd).
Polícia vyzýva šoférov, aby sa vyhýbali kolíznym situáciám a jazdili nanajvýš opatrne. V prípade, že sa dopravná nehoda stane, všetci účastníci sú povinní hneď zastaviť svoje autá. "V praxi sa stáva, že najmä vinník nehody sa snaží z miesta ujsť," pripomenula Marta Bujňáková z tlačového oddelenia Prezídia PZ. Ako informovala, účastníci nehody musia urobiť vhodné opatrenia, aby nebola ohrozená bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky a aby sa odstránilo riziko vzniku ďalších zrážok. Možno premiestniť aj autá a odstrániť ich časti z jazdných pruhov s tým, že situáciu v čase nehody je potrebné vyznačiť. V prípade, ak vodiči odstránia autá z komunikácie bez predchádzajúceho označenia polôh áut, bude možné využiť iba ústne výpovede účastníkov a svedkov. Pri dopravnej nehode so zranením alebo úmrtím sa s autom manipulovať nesmie, výnimkou je iba situácia, kedy je to nutné pre záchranu života a zdravia.
Pri nebezpečí požiaru či výbuchu po nehode je nutná okamžitá evakuácia osôb mimo ohrozeného priestoru. Treba čo najskôr informovať políciu na linke 158 a požiarny zbor na linke 150. Povinnosťou účastníkov dopravnej nehody je podľa svojich schopností a možností poskytnúť zraneným osobám prvú pomoc a bezodkladne privolať odbornú zdravotnícku pomoc (linka 155). Ak účastník dopravnej nehode neposkytne zranenému potrebnú pomoc, hrozí mu trest odňatia slobody až na tri roky, upozornila Bujňáková. Podobnú povinnosť majú aj svedkovia dopravnej nehody, ktorým pri neposkytnutí pomoci hrozí trest odňatia slobody na dva roky alebo pokuta.
Políciu k dopravnej nehode treba volať vtedy, ak došlo k usmrteniu alebo zraneniu človeka, k poškodeniu cesty, značiek či stĺpov verejného osvetlenia, k úniku pohonných hmôt alebo chemických a iných látok a ak na niektorom z áut vrátane prepravovaných vecí vznikla predpokladaná škoda vyššia ako je 10-násobok minimálnej mesačnej mzdy - 65 tisíc korún. V opačnom prípade políciu volať netreba. "Ak však škoda presiahne stanovenú výšku, môžu vzniknúť problémy pri uplatňovaní si náhrad v poisťovni," dodala Bujňáková.