Preto by sa mali príslušné banskobystrické senáty so Špeciálnym súdom zrovnoprávniť. Na dnešnej tlačovej besede to uviedol predseda KS Ľudovít Bradáč. Podľa súčasnej legislatívy majú špeciálne senáty na banskobystrickom KS fungovať len do vzniku riadnych senátov ŠS a potom iba ako náhradné v prípadoch, keď Najvyšší súd vylúči senáty riadneho ŠS z konania. KS v Banskej Bystrici vyčlení pre dva senáty, ktoré vykonávajú právomoci ŠS, jednu zo svojich budov. V nej bude platiť veľmi prísny bezpečnostný režim. Takzvané špeciálne senáty sa do nej presťahujú ešte v tomto roku.
ŠS mal podľa zákona fungovať od septembra, dosiaľ však nevznikol ani jeden jeho senát. Súdna rada zatiaľ schválila dvoch jeho sudcov. Počet uchádzačov na sudcov ŠS je podľa Bradáča prekvapujúco nízky, hoci finančná motivácia v podobe príplatku je dostačujúca. Problémom je skôr vekový limit 35 rokov. Sudcovia v tomto veku už sú väčšinou sociálne a rodinne etablovaní. Ďalším dôvodom môže byť obava možných kandidátov o svoju bezpečnosť či neochota podriadiť sa prísnym pravidlám ochrany. Ani budúce sídlo v bývalých pezinských kasárňach nie je podľa Bradáča pre sudcov veľmi lákavé. „Možno sa kalkuluje aj s tým, že myšlienka ŠS zanikne zmenou vlády po nových voľbách a tie dva roky sa môžu javiť ako vstup do neistoty,“ dodal Bradáč.
Podľa podpredsedníčky KS Zdenky Cabanovej by na plnohodnotné fungovanie mal mať ŠS minimálne osem až desať senátov. Rozsah jeho právomocí je totiž veľmi veľký, vybavuje preto množstvo agendy. Dva trojčlenné senáty KS s kompetenciou ŠS vybavili od svojho vzniku 1. septembra už takmer 600 návrhov a žiadostí. Návrhov na vzatie do väzby alebo predĺženie väzby bolo 79. Prišlo im už 10 obžalôb celkovo na 43 osôb. „Prišla napríklad obžaloba na 30 obvinených či 16-tisícstranový spis,“ uviedla Cabanová. Dodala, že senáty s kompetenciou ŠS najčastejšie rozhodujú vo veciach týkajúcich sa korupcie.
SITA k správe vydá zvukovú správu