Bratislava 30. októbra (TASR) - Nezávislým poslancom, ktorí v parlamente hlasujú spolu s vládnou koalíciou, sa treba podľa podpredsedu SDKÚ Milana Horta poďakovať, keďže tým podľa neho zachovávajú stabilitu.
"Je prirodzené, že nezávislí poslanci bojujú za svoje záujmy," povedal v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy Hort.
Predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský (KDH) hodnotí naopak takéto utilitárne hlasovania nezávislých poslancov ako negatívne. "Vzbudzuje to u ľudí podozrenie, že v parlamente existujú isté dohody," skonštatoval Hrušovský.
Podľa predsedníčky SF Zuzany Martinákovej sa stal parlament miestom, kde sa "kupuje a predáva". Hort jej vzápätí položil otázku, za čo si slobodných kúpil Smer, ktorý považuje SF za svojho strategického partnera.
Podpredseda ĽS-HZDS Viliam Veteška hodnotí túto situáciu ako politickú šikovnosť premiéra Mikuláša Dzurindu, ktorý "vie nezávislých využiť vo svoj prospech". Prihovára sa za to, aby v budúcnosti nemohli v parlamente vznikať kluby politických strán, ktoré neprešli voľbami.
Hrušovský hodnotí prvú polovicu obdobia pôsobenia Národnej rady pozitívne, hoci toto volebné obdobie považuje za jedno z najťažších kvôli strate väčšiny vládnej koalície. Podľa predsedu poslaneckého klubu SDKÚ Horta je najväčším pozitívom fakt, že sa darí plniť vládny program.
Politici diskutovali aj o prípadnom referende o prijatí európskej ústavnej zmluvy. Podľa Hrušovského táto zmluva zakladá podmienky vstupu Slovenska do nového štátneho zväzku a preto trvá na vypísaní referenda. "KDH nie je proti Európskej únii, sme proti tomuto dokumentu."
Viliam Veteška vyhlásil, že ĽS-HZDS má v tejto veci jasné stanovisko. Nemajú nič proti tomu, aby o prijatí ústavy rozhodovali poslanci v parlamente, ale ak bude vôľa usporiadať referendum, podporia ho.
Hort z SDKÚ pochybuje, že ľudia budú tento 4000-stranový dokument čítať a preto podľa neho táto otázka na všeľudové hlasovanie nepatrí.