"Politická zodpovednosť je jednoznačne na parlamente," povedal v diskusnej relácii televízie Joj Sedmička podpredseda ANO Ľubomír Lintner.
Inštitút referenda sa totiž podľa neho na Slovensku sprofanoval. Pripomenul, že jediné úspešné referendum sa konalo minulý rok v máji o vstupe do EÚ, čo je podľa neho dostačujúce vyjadrenie občanov o ich názore na Európsku úniu.
Jeho oponentka v diskusii Zuzana Martináková (SF) sa naopak prikláňa k vypísaniu referenda. Existujú podľa nej vážne právne argumenty, že ratifikácia tejto zmluvy si vyžaduje všeľudové hlasovanie. Podmieňuje to však zmenou zákona o referende, keďže považuje 50-percentné kvórum potrebné na jeho platnosť, za vysoké.
Lintner nesúhlasí, že prijatím európskej ústavnej zmluvy vzniká nový štát, ale iba "integrálne zoskupenie". Šéfka slobodných je naopak presvedčená, že po prijatí tejto zmluvy bude Európska únia spĺňať všetky atribúty štátu. Vyjadrenie premiéra Mikuláša Dzurindu, že ratifikáciu chce mať uzatvorenú do konca roka, považuje za veľmi škodlivé.
Politici diskutovali aj o situácii v parlamente. Podľa Martinákovej niet najmenších pochýb, že Hrušovský svojím správaním pochybil a vytvoril nebezpečný precedens. Narážala tým na zmätočnú situáciu v parlamente, ktorá vznikla po požiadavke poslankyne Kataríny Tóthovej, aby sa hlasovanie o nespokojnosti s odpoveďou na jej otázku spojilo s vyslovením dôvery ministrovi školstva Martinovi Froncovi.
Obaja poslanci sa zhodli, že na vine je najmä rokovací poriadok s množstvom anomálií a bolo by namieste ho konečne zmeniť.