Bratislava 11. marca (TASR) - Priaznivé počasie víkendových dní umožnilo aj na Slovensku sledovať na oblohe ruskú orbitálnu stanicu MIR voľnými očami. Dnes bude podľa astronóma Záviša Bochníčka jej posledný pozorovateľný prelet o 18.11 h. V ďalších dňoch MIR nebude vidieť. Má lietať ďalej a nad územím Slovenska dokonca preletí štyrikrát za deň, ale v nevhodnom čase na jeho pozorovanie.
Niektoré prelety podľa Bochníčka budú priamo nad Bratislavou. Konkrétne v utorok 13. marca to bude o 16.28 h, v sobotu 17. marca o 11.03 h a v utorok 20. marca o 13.29 h. Je možné, že tento posledný prelet sa už neuskutoční, ale žiadne nebezpečenstvo Slovensku nehrozí.
Plánovaný zánik MIR-u má nastať v utorok 20. marca, keď jeho výška nad Zemou klesne na 220 kilometrov, čo je posledná hranica, keď sa stanica dá riadiť. Keby sa nechala klesnúť ešte viac, rozhodujúcim činiteľom by sa stal odpor vzduchu. Oficiálne miesta Rosaviakozmos, čo je organizácia poverená zánikom stanice MIR, tvrdia, že situáciu majú z technickej stránky pevne v rukách a niet sa čoho obávať.
Podľa Bochníčka riadený zánik stanice MIR zahŕňa množstvo operácií, aby sa 130-tonový objekt, pohybujúci sa voči zemského povrchu rýchlosťou 7,2 kilometra za sekundu, dostal dole na určené miesto. Momentálne MIR rotuje, čo treba odstrániť, aby mal pred riadeným zostupom pokojnú stabilnú polohu. Stanica nemá aerodynamický tvar, preto pri vniknutí do atmosféry sa rozláme na množstvo kusov a každý z nich bude mať potom samostatnú dráhu.
Zvoleným miestom dopadu je kozmický cintorín v južnej časti Tichého oceánu medzi Novým Zélandom a západným pobrežím Južnej Ameriky. Je to miesto, kde nikto nežije a kde nie je žiadna letecká ani lodná doprava. Rusi tam pochovávajú svojich "kozmických vyslúžilcov" už od roku 1978. V uvedenej lokalite skončilo svoju púť dovedna 80 nákladných lodí Progres a 6 orbitálnych staníc Saľut. "Všetky pohreby sa uskutočnili bez nehody, a tak odborníci veria, že aj zánik stanice MIR bude v poriadku," poznamenal Bochníček.
Podľa neho tento jav bude predstavovať nádherný a veľkolepý kozmický ohňostroj od výšky 100 km až k hladine oceánu.