Bratislava 2. novembra (TASR) - Národná rada SR bude môcť vytvárať výbory pre vyšetrenie vecí verejného záujmu. Túto kompetenciu jej dáva rozsiahla novela rokovacieho poriadku, ktorú dnes schválili poslanci. Podporilo ju 69 zákonodarcov zo 136 prítomných, siedmi boli proti a 58 sa zdržalo hlasovania.
Na základe schváleného návrhu poslanca za ĽS-HZDS Tibora Cabaja bude mať parlament povinnosť zriadiť výbor na návrh jednej pätiny poslancov. Predsedu výboru bude v tajnom hlasovaní voliť snemovňa z radov poslancov, ktorí navrhli zriadenie výboru. Najmenej polovica členov výboru bude pozostávať z navrhovateľov.
Cabajovi sa podarilo presadiť aj zmenu, podľa ktorej budú môcť v parlamente pôsobiť len poslanecké kluby zo strán prejduvších voľbami. Nové kluby počas volebného obdobia nebudú môcť vznikať.
SMK neuspela s návrhom, aby mohli poslanci na rokovaniach NR SR vystupovať v rodnom jazyku.
Jedným z cieľov novely je určiť postavenie a spôsob voľby členov Výboru pre európske záležitosti NR SR, ktorý bude kľúčový pre kontrolu členov vlády pri rokovaniach v Bruseli. Výbor bude prerokúvať a schvaľovať stanoviská k návrhom právne záväzných aktov EÚ. Poverený člen vlády je povinný zúčastňovať sa na rokovaniach výboru a informovať ho. V prípade, že člen vlády uplatní v Bruseli iné stanovisko, bezodkladne musí podať výboru vysvetlenie a odôvodnenie svojho postupu. Rokovania výboru budú verejné a bude sa na nich môcť zúčastňovať aj 14 slovenských poslancov Európskeho parlamentu, ktorí sa môžu vyjadrovať k prerokúvanej veci Členov výboru a predsedu bude voliť parlament na základe princípu pomerného zastúpenia politických strán a politických hnutí zvolených do NRSR. Výbor bude mať aj náhradníkov, ktorí v prípade neúčasti riadne zvolených členov výboru môžu vykonávať mandát za neprítomných poslancov a hlasovať.
Novela má ďalej skvalitniť a uľahčiť prácu parlamentu. Všetky návrhy podané snemovni bude potrebné podať aj v elektronickej forme. Novela stanovuje hlasovanie dvakrát denne - o 11. a 17 hodine. Ruší doterajšie prezenčné listiny a účasť poslancov sa bude zisťovať prezentáciou vždy pred spomenutými hlasovaniami. Ak chce predsedajúci vystúpiť v rozprave alebo predniesť faktickú poznámku či procedurálny návrh, odovzdá riadenie schôdze inému predsedajúcemu. Neprešiel návrh, aby predsedovia poslaneckých klubov dostali slovo, kedykoľvek o to požiadajú.
Novela počíta s novým systémom Hodiny otázok, podľa ktorého budú mať členovia vlády na odpoveď tri minúty. Na doplňujúcu otázku bude mať poslanec minútu a člen vlády na odpoveď ďalšie dve minúty. Žiadosť o vydanie na trestné stíhanie, alebo disciplinárne konanie poslanca bude obsahovať najmä vymedzenie skutku a dôvody, pre ktoré sa žiadosť podáva.
Poslanci budú môcť vykonávať prieskum v orgánoch verejnej moci a verejnoprávnych inštitúciách, subjektoch, ktoré hospodária s majetkom štátu, verejnoprávnych inštitúcií a Fondu národného majetku. Prieskum môžu robiť aj u právnických osôb s účasťou štátu.
Novelou sa tiež umožní predložiť návrh štátneho rozpočtu skôr ako o pol roka po jeho prípadnom neschválení. Upravuje aj podávanie informácií pre poslancov od členov vlády.
Zákon nadobudne účinnosť 1. januára 2005, okrem paragrafu týkajúceho sa vytvorenie výboru pre európske záležitosti, ktorý nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia.