Bratislava 2. novembra (TASR) - Platiť za vysokoškolské štúdium budú externí a interní študenti najskôr od septembra 2005. Zákon o študentských pôžičkách, ktorý by mal zaviesť školné na vysokých školách a mení systém financovania, mieni minister školstva Martin Fronc predložiť do Národnej rady SR v januári budúceho roka.
Bude to bodka za vecou v reforme vysokého školstva, vyhlásil dnes pred novinármi minister školstva Martin Fronc, ktorý už dvakrát neúspešne inicioval spoplatnenie školstva v NRSR.
Jedným z prvých krokov pri získavaní podpory pripravovaného návrhu zákona bolo dnešné stretnutie s reprezentáciami vysokých škôl. Zástupcovia Slovenskej rektorskej konferencie (SRK), Rady vysokých škôl (RVŠ) a Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ) túto iniciatívu privítali. "V troch bodoch, a totiž postupom navyšovania financií na VŠ a možnosťou vyberať nulové školné na vysokých školách, sme s ministrom našli zhodu," povedal prezident SRK Juraj Sinay. Treťou požiadavkou je, aby verejné financovanie vysokých škôl nebolo krátené o prostriedky, ktoré školy získajú na školnom. Zhodu našli obe strany aj v otázke financovania súkromných vysokých škôl. "Nepovažujeme za vhodné, aby boli súkromné vysoké školy financované tak ako verejné, čo sa objavilo aj v zamietnutom návrhu zákona. V zahraničí je zaužívané, že súkromná VŠ má hlavného donora a príspevky zo štátneho rozpočtu tvoria len malú časť prostriedkov školy," povedal Sinay. Predseda ŠRVŠ Michal Mertinyák vyslovil požiadavky, aby študenti mohli žiadať pôžičky aj nad rámec výšky školného. V tejto otázke sa minister Fronc vyslovil skepticky a posledné slovo v tejto oblasti bude mať podľa neho ministerstvo financií. Otvorenejší je k žiadosti skorého spustenia procesu evalvácie-hodnotenia vysokých škôl. Podľa Mertinyáka usporiada ŠRVŠ diskusné stretnutia medzi študentmi a zástupcami vlády so snahou prezentovať filozofiu pripravovaného návrhu zákona čo najširšej verejnosti. Predstavitelia všetkých troch organizácií zastupujúcich VŠ sa chcú k návrhu zákona opätovne vyjadriť hneď, ako bude pripravený.
Návrh zákona o študentských pôžičkách neschválila Národná rada SR v júni tohto roku. Plánoval zavedenie výšky školného od nula do 30 percent nákladov na študenta na jeden rok. V praxi by to malo znamenať výšky poplatku od nula do 21 900 korún ročne. Zmenil tiež systém vyplácania študentských pôžičiek a zvyšoval samotné sociálne štipendium i percento poberateľov. mig per