BRATISLAVA 2. novembra (SITA) - O väzbe, domových prehliadkach a ostatných úkonoch v prípravnom konaní vo veciach, ktoré sú v pôsobnosti Špeciálneho súdu (ŠS), by mal rozhodovať výlučne banskobystrický krajský súd. Takúto zmenu chce Ministerstvo spravodlivosti (MS) presadiť v novele Trestného poriadku, ktorej návrh v týchto dňoch predložilo do pripomienkového konania. MS SR zmenu považuje za nevyhnutnú, pretože Špeciálny súd vzhľadom na veľké množstvo vecí nebude mať na vykonávanie tejto činnosti dostatok sudcov.
Sudcovia z banskobystrického krajského súdu, ktorí konajú ako substitučný súd ŠS a budú rozhodovať aj o jeho agende v prípravnom konaní, budú musieť podľa návrhu novely prejsť bezpečnostnou previerkou Národného bezpečnostného úradu (NBÚ). Podľa teraz platnej legislatívy previerku nepotrebujú. Získať ju však budú musieť do konca roka 2005. Počas prechodného obdobia môžu rozhodovať aj bez nej.
Právomoc ŠS začal od 1. septembra vykonávať Krajský súd v Banskej Bystrici, kde sa na tento účel vytvorili dva trojčlenné senáty zo sudcov trestného oddelenia. Banskobystrický krajský súd má totiž zo zákona vykonávať právomoc Špeciálneho súdu vždy, keď ten z akýchkoľvek dôvodov nemôže konať. Tento prípad nastal hneď, keď mal ŠS podľa zákona začať fungovať. Výberová komisia včas nevybrala sudcov na tento súd. Konkurz sa uskutočnil až v septembri, súdna rada však z piatich úspešných kandidátov zvolila len dvoch.
Špeciálny súd mal pôvodne začať fungovať od 1. mája tohto roku. Poslanci Národnej rady SR však v apríli schválili novelu zákona o Špeciálnom súde, ktorou posunuli vznik tohto súdu na september. Dôvodom boli práve bezpečnostné previerky kandidátov, ktoré NBÚ nestihol ukončiť. V júni bol zákon novelizovaný opäť. Poslanci v novele stanovili, že výberová komisia môže uskutočniť výberové konanie na tento súd aj vtedy, ak ešte nemá ku všetkým uchádzačom vyjadrenie NBÚ a od vyhlásenia výberového konania uplynulo aspoň sedem mesiacov.
Pod jurisdikciu Špeciálneho súdu budú patriť poslanci, členovia vlády, štátni tajomníci a predsedovia ústredných orgánov štátnej správy, ale iba ak sa trestného činu dopustia počas výkonu funkcie. Iné osoby budú podliehať právomoci Špeciálneho súdu v presne stanovených prípadoch, a to napríklad pri korupcii či založení a podporovaní zločineckej skupiny. Úrad špeciálnej prokuratúry bude mať dozor nad zachovaním zákonnosti vo veciach prerokovávaných pred Špeciálnym súdom.