Bratislava 8. decembra (TASR) - Republikový výbor Strany demokratickej ľavice (SDĽ) dnes nerozhodol o postoji strany k privatizácii Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) a verdikt odložil na 18. decembra. Na rokovaní zistil, že nemá dostatok informácií o privatizácií. Členovia vlády za SDĽ by preto mali požiadať vicepremiéra pre ekonomiku Ivana Mikloša o informácie o stave privatizácie podniku.
Nový podpredseda ľavičiarov Branislav Sopira novinárom vysvetlil, že vedenie zvolené na nedávnom 7. zjazde nedisponuje dostatočnými informáciami o tejto otázke. "Tomuto republikovému výboru neboli zatiaľ zo strany ministerského klubu poskytnuté relevantné informácie," povedal Sopira s dodatkom, že informácie budú ľavičiari žiadať od vlastnému ministerského klubu. SDĽ, podľa neho potrebuje "presnejšie informácie, čo obsahoval tender," ďalej informácie "veľmi transparentné" a informácie "dôverné, o ktorých sa nehovorí".
Líder ľavičiarov Pavel Koncoš pritom vo štvrtok prezentoval pred médiami svoj názor, že republikový výbor dnes schváli návrh ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Petra Magvašiho na zmenu spôsobu privatizácie SPP. Magvaši navrhoval, aby sa z dohodnutých 49 percent akcií sprivatizovalo len 25 percent a zvyšných 24 percent by sa pretransformovalo na podielové listy. Rokovanie o Magvašiho predstave zhodnotil Sopira takto: "Na republikovom výbore odzneli určité požiadavky, aby sa návrh dopracoval v tom zmysle, či bude výhodnejšie prostriedky, ktoré sa získajú z privatizácie a majú slúžiť na dôchodkovú reformu, teda 52 miliárd korún investovať ako určité štátne poukážky, alebo to budú štátne cenné papiere, alebo sa budú zhodnocovať akcie ako určitý podiel z privatizovaného majetku".
Podľa vysvetlenia člena republikového výboru Ľubomíra Andrassyho budú chcieť ľavičiari zistiť, či bol privatizačný tender vypísaný v súlade so zákonom o veľkej privatizácii a uznesením vlády o privatizácii SPP. Andrassy má určité informácie, že mohlo dôjsť k porušeniu oboch predpisov ustanovením, podľa ktorého získa budúci vlastník 49 percent akcií manažérsku zmluvu na vedenie podniku.