BRATISLAVA 3. novembra (SITA) - Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Sýkora predpokladá, že rokovania s Ministerstvom financií (MF) SR o definitívnej podobe nariadenia vlády o výnosoch dane z príjmov ako súčasti fiškálnej decentralizácie sa skončia do konca budúceho týždňa. Ako skonštatoval na dnešnej tlačovej besede, údaje sa musia stále upravovať a prepočítavať dopady na jednotlivé kategórie sídiel. Pôvodný návrh nariadenia predpokladal tri kritériá, na základe ktorých sa určí výška financií pre mestá a obce - počet obyvateľov, veľkostná kategória obce, počet detí vo veku od 3 do 14 rokov a počet občanov nad 62 rokov. K nim pribudla aj nadmorská výška, rokovania o objeme peňazí s prihliadnutím na toto kritérium však ešte nie sú uzavreté.
Ako Sýkora zdôraznil, začiatok fiškálnej decentralizácie pre mestá a obce neznamená, že už nebudú mať nijaké vzťahy so štátnym rozpočtom. V budúcom roku budú mať z neho tri druhy finančných prostriedkov v celkovej sume zhruba 23,7 mld. Sk. Časť z nich je určená pre všetky obce a časť iba pre niektoré. "V zásade sú to účelovo viazané peniaze, nie sú na voľné použitie a obce ich musia zúčtovať," priblížil Sýkora. Obecné rozpočty sa budú v roku 2005 pohybovať vo výške približne 70 mld. Sk, pričom tretinu budú tvoriť peniaze zo štátneho rozpočtu, tretinu získajú sídla z podielu na výnose dane z príjmov a tretinu budú tvoriť výnosy miestnych daní a poplatkov, peniaze z nakladania s vlastným majetkom, z podnikateľských aktivít a podobne.
ZMOS je rozhodnuté zabrániť presunu ďalších kompetencií a úloh na mestá a obce. "Takéto snahy, ktoré nie sú finančne kryté, evidujeme, napríklad pri sociálnych veciach či pri zákone o ochrane pred povodňami," podotkol Sýkora. Ako zdôraznil, ZMOS preto bude žiadať vládu, Národnú radu SR aj politické strany o moratórium na presun ďalších kompetencií a úloh na mestá a obce až do konca volebného obdobia. "Fiškálna decentralizácia je nastavená na súčasný rozsah kompetencií a neobsahuje v sebe rezervy na nové kompetencie," myslí si. Rovnako budú žiadať zavedenie moratória na úpravu legislatívy v oblasti daní z príjmov fyzických osôb, ktoré by mali dopad na výšku financií. Návrhy v podobe zvýhodnenia nákupu počítačov, zavedenia bonusov na deti či možnosť účtovania diét v zahraničí majú podľa Sýkoru priamy dopad na výšku výnosu dane z príjmov fyzických osôb a priamo znižujú financie pre mestá a obce. "V spomínaných prípadoch by mohlo ísť v roku 2006 až o miliardu korún," dodal.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.