Podľa cestného zákona (Zákon č. 135/1961) sa nemôže na cestnom pozemku povoliť vybudovanie stavby alebo zariadenia, ktoré nie je súčasťou cestnej premávky. Uviedol pre TASR Marian Pikuliak zo Slovenskej správy ciest (SSC) v Žiline.
"Pamätníky obetiam dopravných nešťastí sú rôzneho druhu. V Žilinskom kraji sa stretávame s upevnenou kyticou na cestnom zvodidle, s jednoduchými drevenými krížmi za cestnou priekopou ale aj s väčšími mramorovými tabuľami. Najviac ich je na cestnom ťahu Žilina - Ivachnová pri Ružomberku, povedal Pikuliak.
Typ, rozmer a umiestnenie pomníka ovplyvňujú spôsob údržby cestnej siete. Strojné kosenie sa musí nahrádzať ručným, čistenie cestných priekop treba ručne dokončiť, poškodené pamätníky opraviť alebo odstrániť. V súčasnosti sa ešte toleruje ich umiestnenie, poznamenal Pikuliak.
Vybudovanie pamätníkov cestných tragédií pri vozovkách má aj ľudský rozmer. Tragédia negatívne vplýva na blízkych príbuzných obetí dopravných nehôd, ktorí im vytvárajú rôzne pamätníky. "Chápeme ich pocity, ktoré vedú k takejto aktivite, ale pozostatky obetí dopravných nehôd sú uložené obyčajne mimo miesta havárie," konštatoval Pikuliak. Ďalej dodal, že pozostalí si môžu pripomenúť danú smutnú udalosť na cintorínoch. Zvyčajne je miesto ťažkej havárie so smrteľnými následkami v neprehľadných a nebezpečných úsekoch ciest s nadmernou intenzitou premávky, prípadne v úsekoch, kde jazdia motorové vozidlá vysokou rýchlosťou. Zhromažďovanie osôb na takýchto miestach môže byť príčinou ďalšej tragédie.
V súčasnosti SSC nevie o žiadnom výskume, ktorý by potvrdil alebo vyvrátil pozitívny psychologický moment na vodiča a mal vplyv na spôsob jeho jazdy, tvrdí Pikuliak. Podľa jeho názoru je skôr pravdepodobné, že pomníky nachádzajúce sa v blízkosti ciest dočasne odvedú pozornosť vodiča od premávky na ceste, čo môže viesť k ďalšiemu nešťastiu.
Upozornenie: Obrazová redakcia ponúka k správe fotomateriál.