Staré Hory 4. novembra (TASR) - Neobyčajne teplé počasie, ktoré stále panuje aj vo vyšších polohách, "pomýlilo" mnoho rastlín kvitnúcich v jari, alebo v lete. Teploty vysoko nad nulou aj počas nocí spôsobili, že týždeň pred Martinom na niektorých miestach rozkvitli jahody, púpavy, prvosienky, myší chvost...
Pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga pre TASR uviedol, že niekoľko prvosienok holých rozkvitlo na skalnom brale nad hornou hranicou lesa v pohorí Veľkej Fatry v nadmorskej výške viac ako 1300 metrov nad morom. Dodal, že počasie pomiatlo aj liesku, ktorá zakvitla nenápadnými cyklámenovými kvietkami vo výške nad 1000 metrov. Na holiach Veľkej Fatry rozkvitlo aj niekoľko jedincov žltohlava európskeho i veternice narcisokvetej.
Výnimočne teplé počasie počas jari a aj teraz v jeseni spôsobilo, že cyklámen fatranský prekonal v dĺžke kvitnutia všetky doterajšie rekordy. Počas doterajšieho nepretržitého pätnásťročného výskumu nekvitol nikdy tak dlho ako tento rok. Prvé kvitnúce kvietky tejto rastliny, ktorá nerastie nikde inde na Zemi sa objavili už v polovici júna a viaceré kvitnú ešte i teraz.
Skôr jarnú ako jesennú atmosféru v lesoch a na lúkach vyvoláva aj pospevovanie sýkoriek, ale občas i kôrovníkov dlhoprstých, brhlíkov lesných, či hýľov lesných. Priaznivé poveternostné pomery vo vysokých horských polohách využíva aj vzácny operenec murárik červenokrídly, ktorý sa počas zimy sťahuje do nižších polôh. Jeho dva jedince sú stále vo svojich hniezdnych lokalitách vo Veľkej Fatre, a to až v nadmorskej výške nad 1500 metrov. Murárik červenokrídly ako jediný spomedzi stredoeurópskych vtáčích druhov je hmyzožravý aj v zimných mesiacoch a vo vysokých polohách sa i teraz zdržuje preto, lebo na túto ročnú dobu je tam zatiaľ dostatok hmyzu a pavúkov, ktoré tvoria podstatnú časť jeho potravy.
mb som