Bratislava 5. novembra (TASR) - Slovensko sa z nových členských štátov Európskej únie najlepšie pripravilo na implementáciu nariadení o rozdeľovaní žiadateľov o azyl v rámci únie. Konštatovali to holandskí experti po ukončení 16 mesačného projektu na podporu uplatňovania Dublinského dohovoru.
Na základe tohto dohovoru možno vrátiť utečenca do krajiny, kde po prvý raz požiadal o azyl. Zabraňuje sa pritom podávaniu účelových azylových žiadostí vo viacerých štátoch. Na uplatnenie dohovoru slúži Dublinský úrad a systém Eurodac, ktorý identifikuje utečencov na princípe odtlačkov prstov.
Počas twinningového projektu Phare s podporou takmer 0,5 milióna eur sa veľká pozornosť venovala stimulácii účinnej spolupráce medzi rôznymi partnermi v procese realizácie dublinského nariadenia a azylového postupu. Na projekte, ktorý sa skončil v októbri, sa zúčastnili slovenské ministerstvá vnútra a spravodlivosti a holandský Imigračný a naturalizačný úrad.
V súčasnosti sa musí Slovensko vysporiadať s veľkým počtom azylantov. Počet nových žiadostí od januára do októbra tohto roku predstavoval 9025, zatiaľ čo počet zmiznutí žiadateľov počas rovnakého obdobia predstavoval 9191 prípadov. Tieto výsledky dokazujú, že Slovensko je tranzitnou krajinou a že možno očakávať vrátenie mnohých azylantov späť na Slovensko z iných krajín, v súlade s Dublinským nariadením.
Počas troch mesiacov od májového vstupu do únie prijal Dublinský úrad viac ako 850 žiadostí z iných krajín týkajúcich sa Slovenska. "Toto vysoké číslo je vo veľkom kontraste s nízkym počtom zamestnancov a personálnou a finančnou situáciou migračného úradu a hraničnej a cudzineckej polície vôbec," uvádza sa v správe, ktorú dnes TASR poskytol tlačový tajomník Zastúpenia Európskej komisie v Bratislave Branislav Slyško.