Bratislava 5. novembra (TASR) - Slovensko v súčasnosti produkuje menej emisií ako vyžaduje Kjótsky protokol o redukcii plynov spôsobujúcich skleníkový efekt. Z tohto dokumentu pre SR vyplýva záväzok zníženia emisií skleníkových plynov v období piatich rokov 2008-12 o osem percent oproti päťnásobku emisií za rok 1990.
"Podľa vypracovaných scenárov vývoja emisií ani pri najvyššom predpokladanom scenári (vysoká miera hospodárskeho rastu, minimálne opatrenia) Slovenská republika neprekročí úroveň, stanovenú protokolom," uviedol dnes pre TASR tlačový odbor ministerstva životného prostredia. Pri zachovaní súčasnej úrovne by emisie skleníkových plynov na Slovensku za sledované päťročné obdobie dosiahli 262 miliónov ton, prekročiť pritom nesmú limit 333,6 miliónov ton.
Kjótsky protokol ratifikovalo Slovensko v roku 2002. Medzi skleníkové plyny patrí oxid uhličitý, metán, oxid dusný, fluorované uhľovodíky a fluorid sírny.
Po dnešnom ukončení ratifikácie dokumentu v Ruskej federácii prezidentom Vladimírom Putinom by mal Kjótsky protokol vstúpiť do platnosti začiatkom budúceho roku.
Dohoda, ktorá sa zrodila v roku 1997 v japonskom Kjóte, potrebovala práve súhlas Ruska. Pre jej platnosť bolo nutné, aby ju ratifikovalo najmenej 55 krajín, ktoré boli v roku 1990 zodpovedné za 55 percent celosvetových emisií skleníkových plynov. Po odmietnutí protokolu zo strany USA a Austrálie ako dvoch veľkých priemyselných štátov, bol jeho osud v rukách Ruskej federácie.