BRATISLAVA 9. decembra (SITA) - Slovenská republika svojimi doterajšími aktivitami jednoznačne potvrdila svoje odhodlanie podporiť úsilie medzinárodného spoločenstva v boji proti terorizmu. Inforservis plus Úradu vlády SR zverejnil súhrn opatrení, ktorými
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Slovensko bojuje proti terorizmu.
Slovenská republika sa spolu s ďalšími kandidátskymi krajinami pripojila k Spoločnému vyhláseniu 14. septembra 2001, podľa ktorého sa EÚ zaviazala prispieť k silnej, trvalej a globálnej akcii proti terorizmu. O osem dní neskôr sa Slovensko pridalo k záverom mimoriadnej Európskej rady a Akčnému plánu boja proti terorizmu EÚ, ktorých cieľom bolo analyzovať medzinárodnú situáciu po teroristických útokoch v USA a dohodnúť sa na budúcich krokoch EÚ v boji proti terorizmu. Spolu s ďalšími kandidátskymi krajinami a krajinami Európskeho hospodárskeho priestoru sa SR 8. októbra pripojila k Vyhláseniu EÚ k protiteroristickej operácii v Afganistane. Rovnako sa Slovensko, spolu s ďalšími kandidátskymi krajinami, pripojilo k záverom Európskej rady v Gente, ktoré sa týkali ekonomických dôsledkov udalostí z 11. septembra a protiteroristických opatrení. Problematikou boja proti terorizmu sa v rámci Stredoeurópskej iniciatívy zaoberá Pracovná skupina pre boj s organizovaným zločinom, ktorej spolupredsedá Slovenská republika.
Slovensko sa do boja proti terorizmu zapája aj legislatívne. Naša krajina vytvorila legislatívne predpoklady na aplikáciu extradičných dohovorov EÚ. Slovenská republika je tiež pripravená na aplikovanie Dohovoru o vzájomnej pomoci v trestných veciach medzi členskými štátmi EÚ. Pristúpenie k dohovoru je však možné až po vstupe SR do EÚ. Slovenský parlament už schválil aj novelu zákona o Policajnom zbore, ktorá dovolí policajtovi, aby pôsobil aj na území iného štátu - teda aj vo vyšetrovacom tíme, ak o to požiada príslušný orgán cudzieho štátu, alebo ak to dovolí medzinárodná zmluva či dohoda zúčastnených strán. Ministerstvo vnútra v najbližšom čase vytvorí v štruktúrach Policajného zboru v zmysle acquis communautaire špeciálny útvar pre boj proti počítačovej kriminalite. Ministerstvo spravodlivosti v spolupráci s Generálnou prokuratúrou SR zabezpečujú jazykovú prípravu sudcov a prokurátorov pre problematiku terorizmu a vybudovanie bezpečnej elektronickej siete pre súdy v SR.
V oblasti monitorovania teroristických aktivít spolupracuje najmä polícia a tajné služby. Slovensko už iniciovalo stretnutie protiteroristických jednotiek a následne v čo najkratšom období zorganizuje na území SR stretnutie riaditeľov antiteroristických útvarov štátov Visegrádskej skupiny a Rakúska. SR je tiež pripravená uzavrieť Dohodu s EÚ o výmene a ochrane utajovaných skutočností a Dohodu o spolupráci medzi SR a Europolom, ktorá by všeobecne pokrývala výmenu operatívnych informácií nielen k terorizmu, ale aj ostatným druhom trestnej činnosti v kompetenciách Europolu. Naša krajina prezentovala záujem o účasť na práci skupiny špecialistov pre antiterorizmus, ktorá bola vytvorená a pracuje v rámci Europolu. Skupina bude poskytovať výstupy nielen orgánom, ale aj centrále Europolu pre analytické účely.
Slovenská vláda si dala za úlohu v najbližšom čase spracovať a predložiť návrh Zákona o krízovom
riadení. Dôležitým bodom boja proti terorizmu je aj prijatie niekoľkých opatrení na medzinárodných letiskách, cezhraničných kontrolách a na predpokladanej vonkajšej hranici s Ukrajinou. Opatrenia sú zamerané na zabezpečenie bezpečnosti cestujúcich v lietadlách zvýšenou ochranou a kontrolou verejných priestorov letiska, sprísnenej kontrole osôb a batožín pred vstupom na palubu lietadiel, bezpečnostná kontrola lietadiel pred odletom, zvýšená ostraha letových dráh a ostatných častí letísk. Na cezhraničných kontrolách je osobitná pozornosť venovaná kontrole cestovných dokladov občanov krízových štátov a víz Slovenskej republiky zameraná na odhaľovanie falzifikátov. Vykonávajú sa osobné a batožinové kontroly vytipovaných cestujúcich a získavajú sa informácie k záujmovým osobám. Na vonkajšej hranici bola dočasne posilnená ochrana zelenej hranice v spolupráci s Armádou SR. Minister vnútra bude parlamentu každoročne predkladať Správu o situácii a trendoch terorizmu.
Proti terorizmu sa bojuje aj odhaľovaním ich finančných zdrojov. Slovenská republika je zmluvnou stranou niekoľkých globálnych medzinárodných dohovorov uzavretých v oblasti boja proti medzinárodnému terorizmu. Naša krajina už podpísala a ratifikovala Európsky dohovor o potláčaní terorizmu prijatý v Štrasburgu 27. januára 1977 a Dohovor Rady Európy o praní špinavých peňazí, vyhľadávaní, zabavení a konfiškácii ziskov z trestnej činnosti č. 141/1990, ktorý vstúpil do platnosti 1.9.2001. Od začiatku tohto roku je na Slovensku účinný Zákon o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti.
Globálny boj proti terorizmu predpokladá tiež dôslednejšie hraničné kontroly. Preto ministerstvo vnútra v rámci kontroly pobytu zameria svoju činnosť na postupnú a systematickú kontrolu vydaných identifikačných poukazov a povolení na pobyt cudzincom v snahe odhaľovať ich falzifikáty. Rezort vnútra tiež navrhuje sprísniť vydávanie víz a posilnenie miestnej konzulárnej spolupráce. Ministerstvo vnútra tiež vykoná analýzu štátov a regiónov, v ktorých je predpoklad, že dôjde k pohybom obyvateľstva na základe zvyšujúceho sa napätia vyplývajúceho z útokov proti Spojeným štátom a urýchlene iniciuje rokovania so susednými štátmi podľa tokov nelegálnej migrácie na posilnenie ochrany vzájomných hraníc, osobitne s Ukrajinou a Maďarskom.