Bratislava 7. novembra (TASR) - Od 1. marca 2005 by sa mali policajtom rozšíriť oprávnenia. K donucovacím prostriedkom pribudnú spútavací opasok a spútavacie popruhy.
Hovorí o tom návrh novely zákona o Policajnom zbore, ktorý v stredu prerokuje vláda. Spútavacie popruhy pomôžu policajtom pri nezvládnuteľných osobách v celách policajného zaistenia. Po celý čas použitia popruhov musí byť zadržaná osoba v cele pod kontrolou policajta, ktorý musí dbať, aby nedošlo k narušeniu krvného obehu. Cieľom novely je zapracovať odporúčania Európskeho výboru na zabránenie mučenia a neľudského, či ponižujúceho zaobchádzania alebo trestania.
Novela zákona reaguje aj na prípady krádeží v bankách. Každá banka musí byť zabezpečená bezpečnostnými a poplachovými systémami. Tie budú napojené na stredisko registrovania poplachov Policajného zboru alebo poplachový systém prevádzkovaný súkromnou bezpečnostnou službou, obecnou políciou či vlastnou ochranou. Objekty bánk budú musieť byť zabezpečené kamerovým bezpečnostným systémom s 24-hodinovým kvalitným záznamom. Zakotviť by sa tiež mala povinnosť zabezpečiť priestory, kde sa manipuluje s finančnou hotovosťou a zároveň dochádza k styku s verejnosťou aj fyzickou ochranou, ak to navrhne útvar Policajného zboru.
Navrhuje sa, aby v prípadoch, keď motorové vozidlo nie je možné jednoznačne identifikovať, policajt spracoval písomný návrh na jeho vyradenie z evidencie motorových vozidiel. Ministerstvo vnútra tým chce obmedziť používanie odcudzených motorových vozidiel s pozmenenými identifikačnými znakmi. Očakáva tiež pokles počtu krádeží vozidiel.
Novela tiež komplexnejšie upravuje používanie služobného psa na pachové práce. Okrem toho ruší vekovú podmienku 24 rokov na vykonávanie práce vyšetrovateľa. Dôvodom zmeny je snaha umožniť vysokoškolským absolventom stať sa vyšetrovateľom - čakateľom hneď po ukončení štúdia. Po ročnej čakateľskej praxi a úspešnej skúške bude môcť byť vyšetrovateľom aj 23-ročný policajt.
Návrh novely zákona pôjde do vlády s rozporom so Slovenskou informačnou službou, ktorá požaduje zapracovať do zákona úpravu kontrolného mechanizmu nad výkonom kriminálneho spravodajstva. Ten by mal byť analogický ako kontrolný mechanizmus uplatňovaný voči SIS a Vojenskému spravodajstvu - prostredníctvom osobitného kontrolného výboru Národnej rady SR.