BRATISLAVA 7. novembra (SITA) – Vláda má v stredu rozhodnúť, ako bude spolupracovať s parlamentom pri prijímaní európskej legislatívy. Mechanizmus spolupráce pri tvorbe stanovísk SR, navrhnutý ministerstvom zahraničných vecí a Úradom vlády, bol niekoľkokrát zmenený. Posledná verzia zahŕňa pripomienky parlamentného výboru pre európske záležitosti, ktorý je vo veciach únie hlavným partnerom rezortov. Vláda ho mala prijať 19. októbra, napokon sa ho rozhodla odložiť po súhlase poslancov s novým rokovacím poriadkom Národnej rady, ktorý spresňuje fungovanie eurovýboru.
Navrhovaný mechanizmus predpokladá využitie tzv. tichej procedúry, uplatňovanej v Európskej únii. Ak sa parlament nevyjadrí do určeného termínu, bude sa to považovať za súhlas s návrhom. Jeho zástupcovia - poslanci z eurovýboru alebo experti, sa môžu zapájať do tvorby stanoviska SR od začiatku v pracovných skupinách rezortov, výbor môže dať aj predbežné stanovisko, v ktorom určí negociačné hranice. Záväznú pozíciu dáva neskôr ministrom a premiérovi.
Vzhľadom na množstvo rozhodnutí, smerníc a nariadení vypracujú ministerstvá priority, o ktorých bude v prípade súhlasu hovoriť eurovýbor a prijímať odporúčania alebo záväzné pozície pre vládu. Národná rada bude dostávať všetky návrhy Európskej komisie ako jedinej s právom iniciovať legislatívne zmeny v únii zároveň s ministerstvami. Do týždňa tiež ako ostatní dostane anotáciu návrhu z nášho veľvyslanectva v Bruseli. Anotácia môže obsahovať návrh predbežného stanoviska.
Vicepremiér Pál Csáky nepredpokladá v usporiadaní vzťahov medzi vládou a Národnou radou žiaden problém. Je presvedčený, že spolupráca s eurovýborom bude dobrá. Chce presadiť, aby ministerstvá do 10-tich dní vypracovali stanovisko ku každému návrhu Bruselu. S ním by návrh išiel do medzirezortného pripomienkového konania, ktoré je zo zákona verejné. Občania by tak mohli od začiatku na stránke vlády www.vlada.sk nájsť iniciatívu EK aj to, čo si o nej myslí ministerstvo.