Bratislava 7. novembra (TASR) - Ak nebude vyhlásené referendum, v ktorom by sa k európskej ústavnej zmluve vyjadrili občania SR, KDH jej schválenie v parlamente asi nepodporí.
"Ešte sme o tom nediskutovali, ale skôr sa mi javí, že asi nie," uviedol v dnešnej diskusnej relácii Televízie JOJ Sedmička podpredseda KDH Daniel Lipšic. "Jediná situácia, kedy ústava referendum vyžaduje, nie sú ani predčasné voľby, ani privatizácia strategických podnikov, ale situácia, keď sa SR rozhodne vstúpiť do štátneho zväzku. A to je práve teraz," vysvetlil.
ĽS-HZDS podľa Kataríny Tóthovej naopak nepovažuje referendum za potrebné, pretože Slovensko už do Európskej únie (EÚ) vstúpilo. Ratifikáciu prvej európskej ústavy preto ĽS-HZDS v parlamente podporí. "Zmluva nezmení charakter štátu, možno zmení vzťahy v rámci EÚ," vyhlásila Tóthová.
Politici diskutovali aj o pokuse opozície odvolať predsedu Národnej rady SR Pavla Hrušovského, ktorý prerušil schôdzu parlamentu po tom, ako Tóthová navrhla spojiť hlasovanie o nespokojnosti s odpoveďou ministra školstva Martina Fronca na interpeláciou s hlasovaním o dôvere ministrovi. Lipšic to označil za klasickú politickú šarvátku, vyvolanú časťou poslancov opozície, ktorá nemá žiaden ústavnoprávny záver. Podľa ministra spravodlivosti ústava dovoľuje vyslovenie nedôvery urobiť len na základe návrhu skupiny poslancov. Ako podpredseda vlády inicioval podanie na Ústavný súd SR o pozastavení sporného ustanovenia rokovacieho poriadku. Podľa Tóthovej tri články ústavy hovoria o tom, že je možné spojiť interpeláciu s hlasovaním o dôvere, takže podľa nej bolo potrebné požiadať o výklad ustanovenia rokovacieho poriadku.
Lipšic ďalej povedal, že rozhodnutie KDH o nespolupráci strany s ĽS-HZDS nie je definitívne. Myslí si, že spolupráca na regionálnej úrovni možná je, ak opozičná ĽS-HZDS zmení správanie v parlamente. Podľa Tóthovej však v tomto prípade nešlo o útoky ĽS-HZDS na KDH, ale o využitie ústavnej a zákonnej možnosti a vecnú kritiku ministra školstva.
V prípade návrhu na disciplinárne konanie poslanca za KDH Jozefa Miklušičáka, ktorého ĽS-HZDS obvinila, že bol počas zasadnutia Národnej rady SR pod vplyvom alkoholu, nemajú byť podľa Tóthovej kresťanskí demokrati prečo dotknutí, lebo sú o jeho správaní záznamy. "Ide o zbytočnú politickú precitlivenosť," uzavrela Tóthová.