Bratislava 10. novembra (TASR) - Výpoveďami svedkov dnes pokračovalo disciplinárne konanie s jednou z bratislavských konkurzných sudkýň Tatianou P., pre ktorú žiada minister spravodlivosti SR Daniel Lipšic preloženie na okresný súd.
Rovnako ako v inom disciplinárnom prípade konkurzných sudcov žiadal hneď na úvod právny zástupca rezortu spravodlivosti odročiť pojednávanie z dôvodu vyžiadania si správy z vyšetrovania konkurzov na bratislavskom krajskom súde. Pokiaľ v prípade sudkyne Blaženy H. disciplinárny senát požiadavku akceptoval a konanie odročil, dnes iný senát rozhodol úplne inak. Správu z vyšetrovania, kde už bol obvinený jeden z konkurzných správcov, si síce vyžiada, ale pojednávanie pokračovalo ďalej výsluchom svedkýň. Podľa dnešného verdiktu totiž sudkyňa nie je trestne stíhaná a nevyskytli sa žiadne iné opodstatnené prekážky, preto sa v konaní pokračovalo.
Podľa disciplinárneho návrhu konkurzná sudkyňa Tatiana P. údajne mimo poradia v zozname ustanovovala osobitných správcov konkurzných podstát. Právny zástupca ministerstva spravodlivosti na prvom zasadnutí preložil internetové výpisy z obchodných registrov údajne svedčiace o rodinnom prepojení medzi sudkyňou a niektorými osobitnými správcami. Pojednávanie po výsluchu svedkov odročili.
Na základe výsledkov ministerskej kontroly na obchodnom úseku KS v Bratislave Lipšic 4. júna tohto roku podal voči šiestim sudcom bratislavského krajského súdu v súvislosti s konkurzmi návrh na začatie disciplinárneho konania. Beáte T. a Blažene H. zároveň pozastavil výkon funkcie. Lipšic zároveň podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo zneužitia právomocí verejného činiteľa.
Podľa Lipšica v prípade konkurznej mafie si ekonomicky silné skupiny najskôr nájdu firmu, ktorá má rozsiahly majetok. Umelo cez svoje účelové spoločnosti dosiahnu vyhlásenie konkurzu. Cez úzky okruh správcov, na ktorých majú vplyv a ktorí sú ustanovení mimo poradia, dosiahnu predaj majetku pre nich želateľným spôsobom. "Je to možné vďaka koordinovanej spolupráci medzi týmito skupinami podnikateľov, správcami a niektorými sudcami," vysvetlil v júni pred novinármi Lipšic. Podľa neho postihnutá firma nemá možnosť sa ubrániť.
Šiesti sudcovia z KS v Bratislave sú podľa Lipšica podozriví okrem iného aj z toho, že ustanovovali správcov konkurzných podstát mimo poradia v rozpore so zákonom o konkurze a vyrovnaní. Lipšic tento systém nadobudnutia majetku cez zneužité konkurzy označil za tretiu vlnu privatizácie, v ktorej ide o miliardy korún. Obeťou umelo vyvolaných konkurzov sa môžu stať i seriózne firmy, ktoré majú reálny záujem splatiť svoje pohľadávky.
Podľa platného právneho stavu sa však obeťou zneužitého konkurzu môže stať i bežný občan. Ako príklad Lipšic uviedol zneužitý konkurz v prípade spoločnosti zaoberajúcou sa výstavbou a predajom bytov. Cez právne úkony pri zneužití konkurzu sa občan následne musí svojho bytu, ktorý má v reálnom vlastníctve, domáhať súdnou cestou.