BRATISLAVA 11. novembra (SITA) - Znečisťovateľovi, ktorý v polorozpadnutej budove bývalého poľnohospodárskeho družstva pri Bielovciach v Levickom okrese nechal okolo dvoch ton toxických látok, hrozí väzenie až do troch rokov. Ako agentúru SITA informoval nitriansky policajný hovorca Miloš Fábry, levická polícia už začala trestné stíhanie pre trestný čin ohrozenia životného prostredia. Polícia potvrdila informácie ochranárov z Greenpeace, že objavené látky sú nebezpečné pre životné prostredie a aj pre ľudské zdravie. Analýzami vzoriek zistili, že ide o chemické látky zo skupiny pesticídov, herbicídov a fungicídov. "Pôvodne boli určené na ochranu poľnohospodárskych plodín pred škodcami," uviedol Fábry. Ako dodal, polícia intenzívne rokuje s odborom životného prostredia o urýchlenej likvidácii látok.
Environmentálna Greenpeace začala dekontaminovať sklad pesticídov v stredu. Objavili nebezpečný toxafén, ktorý je medzinárodne zakázaný, na Slovensku od roku 1984. Podľa odborníkov môže poškodiť pečeň, obličky, štítnu žľazu, imunitný systém a ohroziť vývoj plodu. Okrem toho sa analýzami zistila prítomnosť lindánu, atrazínu a simazínu. Podľa Greenpeace existuje reálne nebezpečenstvo priesaku toxických látok do spodných vôd. Rozpadnutý sklad sa nachádza iba tristo metrov od hraničnej rieky s Maďarskom - Ipľa.
Podľa koordinátora toxickej a genetickej kampane Greenpeace Martina Hojsíka je pravdepodobné, že podobných objektov ako je v Bielovciach, je na celom území Slovenska roztrúsených niekoľko stoviek. "Každý z nich je pritom pesticídovou časovanou bombou, ktorá môže ohroziť zdravie ľudí i životné prostredie,“ dodal. Ministerstvo životného prostredia za štyri roky zmapovalo asi deväťtisíc starých environmentálnych záťaží, ktorých odstránenie by stálo okolo desať miliárd.