BRATISLAVA 11. novembra (SITA) - Vláda nemôže zaviazať ministra k stanovisku, s ktorým vystúpi na Rade ministrov EÚ, konštatuje vo vyhlásení Ministerstva spravodlivosti (MS) SR hovorca ministra Richard Fides. Ako dodáva, takúto kompetenciu vláda nemá ani podľa ústavy. Návrh činnosti vlády pri zabezpečovaní mechanizmu spolupráce medzi parlamentom a kabinetom pri tvorbe stanovísk k legislatívnym návrhom Európskej komisie, o ktorom v stredu rokovala vláda, len stanovuje povinnosť ministrov informovať vládu o zasadnutiach ministerských rád Európskej únie, na ktorých sa zúčastňujú, uvádza ďalej hovorca ministra spravodlivosti.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic podľa Fidesa upozorňuje, že najskôr treba prijať zákon, ktorý podrobne upraví vzťahy medzi vládou a parlamentným výborom pre európske záležitosti. "Nie interný akt vlády, ale len zákon môže stanoviť, že vláda má právomoc zaviazať premiéra alebo ministra, ako má realizovať svoju kompetenciu vyplývajúcu z členstva v Rade ministrov," uvádza sa ďalej vo vyhlásení MS SR.
Ministri za Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) v stredu na rokovaní vlády použili právo veta a zablokovali schválenie návrhu činnosti vlády pri zabezpečovaní mechanizmu spolupráce medzi parlamentom a kabinetom pri tvorbe stanovísk k legislatívnym návrhom Európskej komisie. Návrhom sa následne v ten istý deň zaoberala Koaličná rada. Koaliční partneri sa dohodli, že podpredseda vlády a minister spravodlivosti D. Lipšic, podpredseda vlády Pál Csáky a minister zahraničných vecí Eduard Kukan predložia na rokovanie vlády do 31. marca 2005 návrh zákona, ktorý podrobne upraví vzťahy medzi vládou a parlamentným výborom pre európske záležitosti.