Bratislava 12. novembra (TASR) - Na boj s drogami minie Slovenská republika ročne prostredníctvom príslušného fondu približne 8O miliónov korún. Táto suma sa ani v najbližších rokoch nezníži, a to aj vďaka podpore zo zdrojov PHARE.
Novinárov o tom dnes informoval vicepremiér Pál Csáky pri prezentácii kampane Týždeň boja proti drogám, ktorá sa začne 15. novembra.
Z drogovej závislosti sa na Slovensku vlani liečilo prvý raz 1705 narkomanov, viac než polovica z nich užívala heroín. V súčasnosti badať odklon od najtvrdších drog k ich mäkšej forme. Najfrekventovanejšími napriek tomu naďalej zostávajú heroín, pervitín, prchavé látky, marihuana, extáza a hašiš. Drogová scéna sa po rokoch centralizácie v hlavnom meste presúva do väčších aglomerácií Slovenska, predovšetkým krajských sídiel, konštatoval riaditeľ Generálneho sekretariátu Výboru ministrov pre drogové závislosti a kontrolu drog Blažej Slabý.
Do pripravovanej kampane proti drogám sa zapojí 1910 škôl prvého a druhého stupňa, čo je približne polovica oslovených dotazníkmi. Podľa analýzy odpovedí majú na raste drogovej závislosti mladých ľudí vplyv díleri, ale aj rodinné prostredie, rovesníci či napodobňovanie negatívnych vzorov - "superhviezd a superhrdinov". Absolútna väčšina odpovedí odmieta delenie drog na ľahké a ťažké. Väčšina respondentov by prijala pre občasných užívateľov drog a mladistvých aj alternatívne tresty a postihy.
Celoslovenská kampaň boja proti drogám nie je podľa Csákyho jednorazovou záležitosťou, aj keď si vyžaduje nemalé finančné zdroje. Zapoja sa do nej takmer všetky elektronické médiá na celoštátnej a regionálnej úrovni. Jednotlivé školy a mimovládne organizácie budú vo vlastnej dramaturgii organizovať besedy s odborníkmi nielen pre deti a mládež, ale aj rodičov. Dôležité bude zburcovať verejnosť a oboznámiť ju so zákerným nebezpečenstvom šírenia drog v mladej populácii, uzavrel vicepremiér Csáky.