BRATISLAVA 13. novembra (SITA) - Možnosti vyplývajúce z udalostí v novembri ´89 zostali v mnohom nevyužité, zhodli sa v diskusnej relácii SRo Sobotné dialógy niektorí jeho protagonisti. Politické reprezentácie, ktoré prichádzali po 17. novembri, podľa nich postupne strácali zo zreteľa verejný záujem a realizovali hlavne svoje stranícke a osobné záujmy.
„Zbavili sme sa ilúzií, ktoré sme mali,“ skonštatoval Ján Budaj. Slovenskej politike vyčítal jej partajný charakter. Tým si vysvetľuje aj skutočnosť, že 15 rokov po revolúcii „ľudia novembra“ nie sú v aktívnej politike. „Strany už dnes nemajú záujem o ľudí, ktorí nekradnú,“ vyhlásil. „Môžu sa zlepšovať makroekonomické ukazovatele, toľko koľko sa dá rozkradnúť, keď sa nestráži, toľko sa nedá nikdy zarobiť ani najlepšími ekonomickými reformami,“ dodal Budaj.
Charakter súčasnej spoločnosti v mnohom určuje sociálna situácia obyvateľov, myslí si vedúci kancelárie prezidenta Milan Čič. Podľa neho je treba prioritne riešiť práve túto oblasť, ak chceme, aby došlo k zmene celospoločenskej klímy. Nenaplnenie sľubov 17. novembra je podľa neho aj dôsledkom zlyhania politických inštitúcií pri napĺňaní ústavy.
Podľa bývalého študentského vodcu Antona Popoviča politické elity ignorujú skutočnosť, že veľká časť obyvateľstva nesúhlasí s ich politikou. Tá je podľa neho bezobsažná a na Slovensku absentuje predstava ďalšieho smerovania krajiny. Popovič konštatoval, že ako občan sa vo vzťahu k verejnej moci cíti aj dnes v mnohom neslobodný.
Naopak podľa Ladislava Snopka sa až na odluku cirkvi od štátu všetky ambície protagonistov novembra ´89 naplnili. „Je tu síce tvrdší život, ale zmysluplnejší,“ myslí si Snopko. Ako zdôraznil, bolo by naivné si myslieť, že proces transformácie komunistickej spoločnosti prebehne bez omylov, na ktoré sa teraz poukazuje.