Bratislava 14. novembra (TASR) - Očakávania novembra '89 sa podľa literárneho kritika Petra Zajaca nenaplnili. Podľa jeho slov si ľudia od avizovaných zmien po nežnej revolúcie sľubovali oveľa viac.
Účastníci diskusie relácie O päť minút dvanásť verejnoprávnej Slovenskej televízie sa zhodli, že komunistický režim zákonite musel skôr či neskôr padnúť, k zmene zriadenia však prispela dlhoročná aktivita nespokojných občanov i pohyby v okolitých štátoch. Podľa expredsedu KDH Jána Čarnogurského i bývalého lídra SDĽ Petra Weissa sa komunizmus vnútorne politicky i ekonomicky vyčerpal.
Čarnogurský pripomenul, že Slovensko dosiahlo za 15 rokov od novembrových udalostí veľa. November 89 podľa neho Slovensku priniesol dve veci - slobodu a samostatnosť. "Ľudia vždy budú nespokojní," komentoval terajší pesimizmus s tým, že ide o odveký pocit človeka, ktorý chce vždy dosiahnuť viac. Čarnogurský je presvedčený, že súčasné politické turbulencie sa podarí prekonať.
László Szigeti upozornil, že aj keď Slovensko je slobodnou krajinou, je otázne, či občania žijúci v biede sú slobodní, respektíve, akú úroveň slobody prežívajú. "Kto je slobodnejší a kto je menej slobodný? To sú zásadné otázky, na ktoré táto spoločnosť nedokázala zatiaľ dať odpoveď," konštatoval. Druhou prioritnou otázkou podľa neho je, aké hodnoty budeme vyznávať. "Tá politická moc, ktorá má v rukách zákonodarstvo, cez to zákonodarstvo do akej miery vstúpi do môjho života, do intimity mojej samoty," dodal.
Weiss upozornil, že na Slovensku nie je ústavou celkom zaručená názorová neutralita, pretože v dôsledku Vatikánskej zmluvy a na ňu nadväzujúcich zákonov dochádza k zvýhodnenému postaveniu istej skupiny ľudí. Dnešné znechutenie ľudí z politiky je podľa Weissa ich odpoveďou na ťažkú sociálnu situáciu, lebo prestali veriť, že by im politika mohla vytvoriť lepšie podmienky. "Keď hovoríme o spájaní sa HZDS s SDKÚ, tak hovoríme o spájaní sa tých ekonomických síl, ktoré stoja za týmito politickými stranami, ktoré majú záujem na istom type hospodárskej politiky, ktorá by mohla byť aj iná," konštatoval. Podľa neho sa tak spájajú víťazi transformácie, ktorých záujmy sú rovnaké.
Čarnogurský podporu ĽS-HZDS niektorým vládnym zákonom považuje za pragmatickú spoluprácu, keďže menšinová vláda hlasy ĽS-HZDS niekedy nevyhnutne potrebuje.
Podľa Zajaca krajiny strednej Európy boli mentálne pripravené na zmeny spoločenského zriadenia viac, ako napríklad Juhoslávia či Bielorusko. Preto zaznamenávajú v istom zmysle úspech ako relatívne bezpečné krajiny začlenené do euroatlantických štruktúr. Na demokraciu nie sú podľa neho pripravené štáty ako Irak či Afganistan. Zajac naznačil, že Slovensko je síce úspešnou, nie je však úplne slušnou krajinou.