Bratislava 10. decembra (TASR) - Pochodom za ľudské práva si dnes v centre hlavného mesta SR pripomenulo približne sto členov a sympatizantov viacerých mimovládnych organizácií medzinárodný Deň ľudských práv.
Účastníci podujatia sa sústredili pred Starou tržnicou, kde ich o situácii dodržiavania ľudských práv vo svete a na Slovensku informovali zástupcovia Amnesty International, Nadácie Občan a demokracia, iniciatív Inakosť a Piata žena.
Ladislav Ďurkovič z iniciatívy Ľudia proti rasizmu pripomenul, že v SR existuje Slovenské národné stredisko pre ľudské práva, o jeho činnosti však verejnosť nevie, pretože podľa neho "nič nerobí".
Účastníci pochodu sa z Námestia SNP presunuli pred Úrad vlády SR, kde odovzdali list, v ktorom ocenili súhlas kabinetu s návrhom na ratifikáciu Rímskeho štatútu, umožňujúceho vznik Medzinárodného trestného súdu. "Mimovládne organizácie zúčastnené na Pochode za ľudské práva apelujú na poslancov NR SR, aby bezodkladne schválili ratifikáciu, ktorou sa SR pripojí k štátom podporujúcim celosvetové dodržiavanie ľudských práv a zasadzujúcich sa proti beztrestnosti."
Skoré vytvorenie Medzinárodného trestného súdu vytvára predpoklady pre efektívne stíhanie a trestanie najzávažnejších zločinov medzinárodného dosahu, genocídy, vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti bez ohľadu na to, kde a kým boli spáchané. Na vznik Medzinárodného trestného súdu je potrebné, aby Rímsky štatút ratifikovalo aspoň 60 štátov. Doteraz tak urobilo 48 krajín, zo susedov SR to boli Poľsko, Rakúsko a Maďarsko.
*aka ir