KOŠICE, 15. februára (SITA) – Slovensko môže prísť o 10 miliónov USD nenávratnej finančnej pomoci určenej na likvidáciu rakovinotvorných PCB látok (polychlórované bifenyly) z Globálneho fondu životného prostredia (GEF). Uviedol to dnes na tlačovej besede predseda Košického samosprávneho kraja Rudolf Bauer. ,,Ak ministerstvo životného prostredia nevydá prehlásenie o spolufinancovaní, ani oficiálne stanovisko k projektu, hrozí, že prídeme o nenávratné prostriedky GEF,“ povedal Bauer.
Náklady na projekt Likvidácia PCB látok a iných perzistentných škodlivých organických látok v nespaľovacej deštrukčnej jednotke predstavujú 20 miliónov USD. GEF prisľúbilo poskytnúť 10 mil. USD, ak ho podporí vláda a prostredníctvom ministerstva životného prostredia poskytne 2 mil. USD. Na jeho financovaní a realizácii sa má podieľať aj súkromný sektor – spoločnosti Dekonta a Envio Germany sumou 6,121 mil. USD. Milión dolárov má poskytnúť Konzorcium verejného sektora pod vedením Košického samosprávneho kraja. Na projekt by prispeli aj ďalšie organizácie čiastkou 1,09 mil. USD.
Cieľom projektu je nielen likvidácia PCB látok, ale aj iných perzistentných škodlivých organických látok v nespaľovacej deštrukčnej jednotke. Umiestnená by mala byť v areáli Chemka, kde v súčasnosti skladujú okolo
1 000 ton PCB látok, ktorých sa na Slovensku vyskytuje spolu okolo 4 000 ton. Jeho súčasťou je aj zabezpečenie technických podmienok pre zneškodnenie kontaminovaných sedimentov a pôdy.
Bauera, ale i primátora mesta Strážske Jána Tejgiho zaráža, že MŽP sa k tomuto environmentálnemu projektu doposiaľ nijako nevyjadrilo. Slovensko sa totiž pred vstupom do EÚ zaviazalo, že do roku 2010 zlikviduje zásoby PCB látok.
Podľa medicínskych štúdií PCB látky, ktoré sa roky vyrábali v Chemku Strážske, sú nielen vo fabrike, ale kontaminovali pôdu i vodu v širokom okolí. Výskum preukázal, že škodlivé PCB látky prenikli do potravinového reťazca a dokonca sa nachádzali aj v materskom mlieku dojčiacich žien. Cez odpadový kanál ústiaci z Chemka do rieky Laborec kontaminovali aj vody Zemplínskej šíravy, takže tamojšie ryby nemožno konzumovať.